Čo je to predstava – obraz seba samého? – Ako sa vytvorí predstava seba samého? – Proces skvalitnenia obrazu svojho JA pomocou pohybu – Zvykové vzorce správania sa a pohybu – Cesta k sebauvedomovaniu vedie cez pohyb
Obraz svojho JA vzniká na základe nášho jednania a reakcií pri bežných skúsenostiach nášho každodenného života a mení sa s každým našim konaním.
Jeho podstatná časť súvisí z pohybom, lebo i zmyslové vnímanie, pocity a myslenie sú s ním spojené. S pohybom súvisí predstava o tele, jeho tvare a vzťahu jednotlivých častí tela, rovnako, ako aj kinestetické vnemy teda to, ako vnímanie polohu a pohyb jednotlivých častí tela, či cítime bolesť, ako sa orientujeme v priestore a vnímame čas a rytmus. Naše konanie v danej chvíli ovplyvňujú vnemy z našich zmyslových orgánov taktiež pocity, emócie a myšlienky, ktoré máme. Ak by sme stratili ktorúkoľvek z týchto zložiek svojho JA, znamenalo by to ohrozenie samotného života.
Najlepšie si uvedomujeme tie časti tela, ktoré v každodennom živote najviac používame, avšak mnohé časti svojho tela si vôbec neuvedomujeme.
Dosiahnuť ideálnu predstavu o sebe samom v danom okamihu je prakticky nemožné… ale je možné ju zdokonaľovať. V tomto procese dosiahneme úspech najmä ak sa sústredíme na korektúry celkového obrazu JA, nielen na korektúru jeho jednotlivých častí, teda na opravy jednotlivých chýb v správaní, lebo tieto sú i tak neustálom vzájomnom spojení a v úzkom vzťahu k celku, ktorému sa snažia prispôsobiť.
Každý z nás cíti, že spôsob akým chodí, hovorí, správa sa je jeho vlastný unikátny a svojim spôsobom akoby nemenný. S týmto spôsobom správania sa úplne identifikujeme a to až tak, že máme pocit, akoby nám bolo dané či vrodené. Táto predstava je však mylná, lebo okrem vrodených biologických daností všetko podstatné, čo súvisí s našim konaním sme získali v procese učeniateda pri tom, ako sme sa učili stáť, chodiť, hovoriť, vnímať veci okolo seba v špecifickom prostredí …
Potreba zmeniť túto už existujúcu predstavu, teda obraz seba samého vyvstáva v prípade, že si človek želá vo svojom živote niečo zmeniť, teda zmeniť svoje správanie v ktorejkoľvek oblasti aktivít, ktoré vykonáva. Zmena predstavy JA však neznamená len nahradenie jednej činnosti druhou, ale je podmienená i zmenou dynamiky našich reakcií čo prináša zo sebou základné pohybové zmeny, ale najmä celkovú zmenu spôsobu, akým vykonávame danú činnosť.
Je niekoľko dôvodov, pre ktoré je pohyb vhodnou zložkou obrazu seba samého na realizáciu procesu skvalitnenia nášho JA:
Všetky vôľou riadené pohyby majú spoločnú charakteristiku sú zvratné, to znamená, že keď si uvedomujeme čo robíme a rozhodneme sa tak, máme schopnosť pohyb v ktoromkoľvek okamihu zastaviť a vrátiť, teda vykonať ho spätne, alebo pokračovať v zamýšľanom pohybe resp. začať robiť čokoľvek iné. Ak je náš obraz o sebe samom v niektorých častiach nekompletný, takýto druh zvratnosti pohybu nie je možný a táto schopnosť sa stráca.
Metodická a vedomá aplikácia konceptu spätného pohybu, teda uvedomovanie si samého seba pri pohybe, na dlhšom časovom horizonte nám môže pomôcť k nasledujúcim výsledkom:
Zvykové vzorce správaní sa a pohybu majú svoju stopu –sú vštepené v nervovom systéme. Nervový systém reaguje na stimuláciu z externého prostredia pomocou týchto zvykových, nadobudnutých vzorcov správania sa, ktoré sa v danej chvíli javia ako jediná možná resp. správna odpoveď na stimul.