apríl 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

2019_Sprievodný program GATE TO GATE

Lukáš Bobalík (Slovensko)

28. a 29.september 2019

Začiatok 15.00 hod.

Trasa: od Laurinskej brány (MDPOH)po Vydrickú bránu (koniec Panskej ulice)


Soňa Ferienčíková (Slovensko)

5. a 6. október 2019

Začiatok 15.00 hod.

Trasa: od Michalskej brány po Vydrickú bránu (koniec Panskej ulice)


Lukáš Bobalik        

Lukášje absolventom Tanečného konzervatória Evy Jaczovej v Bratislave a Katedry tanečnej tvorby VŠMU. V rámci svojej umeleckej činnosti spolupracuje so slovenskými i zahraničnými choreografmi a účinkuje vo viacerých predstaveniach súčasného tanca (Pocitové rozUmenied-BODY-mDualEróziaMouving MountainsAnother song in silence, Millennial Magic Mirror, Indigo). Jeho choreografie – O Vás v nás a Padlo to! reprezentovali VŠMU aj na festivale HAMU Nová generace 2015 v Prahe. Choreograficky spolupracuje s Prešporským divadlom (Hamlet, Lakomec). V súčasnosti tiež pôsobí ako tanečný pedagóg Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Topoľčanoch a v umeleckom zoskupení o.z. mimoOs. Zároveň je členom platformy pre súčasný tanec (PlaST).

 

Soňa Ferienčíková

Soňa Ferienčíková je tanečnica, choreografka a zakladateľka produkčnej skupiny BOD.Y / www.bodyngo.com /, momentálne pôsobí ako umelec na voľnej nohe. Venuje sa súčasnému tancu, experimentálnemu divadlu a tanečnému filmu. Okrem Bratislavy študovala v Prahe, Antwerpách, Salzburgu a New Yorku. Spolupracovala s viacerými domácimi aj zahraničnými choreografmi a vystupovala na Slovensku, Česku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, Francúzsku, Belgicku, Holandsku, Španielsku, Škótsku, Švajčiarsku, Portugalsku, Bulharsku, Litve, Lotyšsku, Taliansku, Turecku, Izraeli, Mexiku a Číne. Soňa bola nominovaná na cenu DOSKY v kategórii Mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla.

 

Ivana Mer

Ivana Mer je skladateľka a speváčka začala svoju hudobnú cestu v Prahe počas dokončovania svojich štúdii kultúrnej antropológie. Ivanine hudobné aktivity sú úzko spojené s cestovaním, ktoré jej okrem inšpirácie prináša nielen spoluprácu s producentmi vo Francúzsku, Nemecku a Španielsku, ale aj s talentovanými hudobníkmi z Európy a sveta.Jej hudba znie v divadelných aj tanečných predstaveniach. Medzi inými pracovala na hudbe k predstaveniu Americky Cisár, oceneného cenou Dosky za najlepšiu inscenáciu sezóny. 

 

GATE TO GATE

site specific predstavenie v uliciach starého mesta

Site-specific projekty tanečných a výtvarných umelcov si medzi publikom získavajú stále väčšiu obľubu. Dôvodom je i to, že umelcom i divákom poskytujú možnosť bezprostrednej interakcie, typ zážitku, ktorý je výnimočný. Gate to Gatenadväzuje na sériu úspešných projektov festivalu, ktoré sa v uliciach Bratislavy stali už tradíciou. Inšpirovaní reálnymi miestami, ale i príbehmi s nimi spojenými sa umelci vnoria do živého tempa mesta a ruchu ulice.

Mestské opevnenie vymedzovalo, ochraňovalo, zaručovalo bezpečnosť a ochranu mesta. Za jeho bránami sa odohrávali rôzne udalosti a príbehy, po ktorých ostali zhmotnené objekty, alebo sa zachovali len ústnym tradovaním. Umelci mali možnosť siahnuť do histórie, alebo sa inšpirovať miestami a atmosférou na trase medzi dvoma mestskými bránami, ktoré ohraničia ich tanec. Výzvou je zvládnuť vytýčenú trasu, či vyrovnať sa s rôznymi nepredvídateľnými faktormi ako napríklad s počasím, alebo interakciou s okoloidúcimi. Oslovení tanečníci predstavujú špičku slovenského tanečného interpretačného umenia v oblasti súčasného tanca a tento typ projektov je im veľmi blízky.

Koncept: Miroslava Kovářová

 

Choreografia a interpretácia: Lukáš Bobalík

Hudba: Ivana Mer

Mojím zámerom je skúmať premenlivosť a nestabilitu  pohybu v kontraste so symbolikou ohraničeného priestoru v trase od Laurinskej po Rybársku bránu. Zameriam sa na tvorbu sólovej tanečnej performancie v tvorivom hľadaní dvoch základných tém: ohraničenie a priepustnosť. Mojím cieľom je skúmať zmenu cítenia vo vzťahu k obmedzenému priestoru, t.j. ako vnútorné (telesné) procesy reagujú na ustálené hranice. Oddať sa nepredvídateľnej situácii, pozorovať sled obrazov a skúmať príbehy „tu a teraz“, alebo jasne vymedziť vlastný priestor?.  Do akej miery zamedzujú hmotné hranice pohybu a túžbe po slobode?

Lukáš Bobalík


 

Choreografia a interpretácia: Soňa Ferienčíková

Hudba: Ivana Mer

Ozveny, spomienky a atmosféry mesta. Konkrétne miesta a zákutia mesta rozvibrované pohybom a zvukom v interakcii s putujúcimi aj náhodnými divákmi. Rezonancie udalostí bratislavských ulíc, brán, námestí a fontán v momente dvoch októbrových netradičných prechádzok.

Soňa Ferienčíková

 

Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

logo_fond-1-e1569932108549