jún 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
     
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Odber noviniek

2018_KOLEKTÍV PRÍCHOD GODOTA

bohovanie_slov

KOLEKTÍV PRÍCHOD GODOTA

(Slovenská republika)

BOHOVANIE

15. október 2018, 20.00

BlackBox

Kolektív Príchod Godota

Príchod Godota spája etablovaných umelcov, ktorí cítia potrebu tvoriť na poli nezávislého divadla. Spolupracovníci: Katarína Mojžišová Zagorski, Jaro Viňarský, Daniel Špiner, Heidi Šinková, Miro Gábriš, Ján Valík. Občianske združenie Príchod Godota je podpísané pod fyzické a tanečné predstavenie BOHOVANIE(2018), ktoré je prvým projektom pod jeho hlavičkou, pričom umelci spolupracovali už v minulosti.

 

Jaro Viňarský tanečník, choreograf a performer, zakladateľ o.z. SKOK!.

V rokoch 1996 – 2001 študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave – obor choreografia baletu. Ďalej v štúdiách pokračoval v Prahe na Akademii muzických umění – obor choreografia tanca.

V rokoch 1998 – 2000 bol členom profesionálneho Divadla Štúdio Tancav Banskej Bystrici. V roku 2006 získal za svoje sólové predstavenie POSLEDNÝ KROK PREDprestížnu CENU SAZKYza „objav v tanci“ v Českej republike, spolu s Cenou diváka na Českej tanečnej platforme. Od roku 2004 úzko spolupracuje s belgickou choreografkou Karine Ponties. V súčasnosti sa venuje aj vedeniu tvorivých tanečných dielní, najmä pre neprofesionálnych tanečníkov a ľudí iných profesií. Je držiteľom prestížnej ceny THE BESSIES NEW YORK DANCE AND PERFORMING ARTS AWARD 2013v kategórií „vynikajúci tanečník“ / „Outstanding Performer“ za predstavenie The Painted Bird / Bastardv choreografii slovenského choreografa, žijúceho v New Yorku Pavla Zuštiaka. V súčasnosti prevažne žije, pôsobí, tvorí a vedie workshopy na Slovensku a v Českej republike.

 

Heidi Šinková  po štúdiu herectva pôsobila v niekoľkých činoherných súboroch,  neskôr sa začala venovať pohybovému divadlu. Herečka a performerka momentálne pôsobí na voľnej nohe vo viacerých divadelných zoskupeniach.

 

Katarína Zagorski  (rod. Mojžišová) je choreografka, tanečnica, pedagogička, producentka a publicistka, absolventka HTF VŠMU v Bratislave.Jej projekty na Slovensku uviedli divadlá Aréna, Stoka, Štúdio 12, Štúdio tanca, Štúdio SND, festivaly Bratislava v pohybe, Dni tanca, Kiosk, Nu Dance Fest a Pohoda. Osem sezón pôsobila v Írsku, pedagogicky hosťovala na University of Limerick a jej práce, uvedené napríklad na Dublin Fringe Festival, Excursions Performance Festival a Tulca Festival of Visual Arts, sú zastúpené v zbierke The National Dance Archive of Ireland. V súčasnosti žije na Slovensku, je autorkou Projektu prvej nezávislej rezidencie v Balete SND a Kilometrového tanca pre festival Bratislava v pohybe. O tanci píše pre Denník N.

 

BOHOVANIE

 Réžia a choreografia: Jaro Viňarský

Autorská hudba: Daniel Špiner

Scéna, kostýmy: Mya Javorková

Svetelný dizajn: Peter Halík

Účinkujúci: Katarína Zagorski, Heidi Šinková

Produkcia: Príchod Godota o.z., Veronika Malgot

Foto: Ľuboš Kotlár

Video: Living documentary

 

Bohovaním sa označujemagický proces veštenia, zasvätenia a prosenia Boha o vyjavenie toho, čo si subjekt žiada. Je to proces transformačný. Sprostredkovateľky takéhoto vyjavenia sa nazývajú bohyne.

V tomto predstavení bez slov, ktoré nie je imitáciou, ani rekonštrukciou žiadneho vystopovateľného bohovania, ale vlastnou podobou rituálu vytvoreného formou kolektívnej tvorby, sa na bohyne zahrajú Heidi Šinková a Katarína Zagorski v réžii a choreografii Jara Viňarského.

 

Príchod Godota, o.z. ďakuje Štúdiu C 1, 2 – Cvernovka a Divadlu Arteatro za poskytnutie priestoru na realizáciu.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

 

FOTO: autor: Ľuboš Kotlár