apríl 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

2018_KOLEKTÍV PRÍCHOD GODOTA

KOLEKTÍV PRÍCHOD GODOTA

(Slovenská republika)

BOHOVANIE

15. október 2018, 20.00

BlackBox

Kolektív Príchod Godota

Príchod Godota spája etablovaných umelcov, ktorí cítia potrebu tvoriť na poli nezávislého divadla. Spolupracovníci: Katarína Mojžišová Zagorski, Jaro Viňarský, Daniel Špiner, Heidi Šinková, Miro Gábriš, Ján Valík. Občianske združenie Príchod Godota je podpísané pod fyzické a tanečné predstavenie BOHOVANIE(2018), ktoré je prvým projektom pod jeho hlavičkou, pričom umelci spolupracovali už v minulosti.

 

Jaro Viňarský tanečník, choreograf a performer, zakladateľ o.z. SKOK!.

V rokoch 1996 – 2001 študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave – obor choreografia baletu. Ďalej v štúdiách pokračoval v Prahe na Akademii muzických umění – obor choreografia tanca.

V rokoch 1998 – 2000 bol členom profesionálneho Divadla Štúdio Tancav Banskej Bystrici. V roku 2006 získal za svoje sólové predstavenie POSLEDNÝ KROK PREDprestížnu CENU SAZKYza „objav v tanci“ v Českej republike, spolu s Cenou diváka na Českej tanečnej platforme. Od roku 2004 úzko spolupracuje s belgickou choreografkou Karine Ponties. V súčasnosti sa venuje aj vedeniu tvorivých tanečných dielní, najmä pre neprofesionálnych tanečníkov a ľudí iných profesií. Je držiteľom prestížnej ceny THE BESSIES NEW YORK DANCE AND PERFORMING ARTS AWARD 2013v kategórií „vynikajúci tanečník“ / „Outstanding Performer“ za predstavenie The Painted Bird / Bastardv choreografii slovenského choreografa, žijúceho v New Yorku Pavla Zuštiaka. V súčasnosti prevažne žije, pôsobí, tvorí a vedie workshopy na Slovensku a v Českej republike.

 

Heidi Šinková  po štúdiu herectva pôsobila v niekoľkých činoherných súboroch,  neskôr sa začala venovať pohybovému divadlu. Herečka a performerka momentálne pôsobí na voľnej nohe vo viacerých divadelných zoskupeniach.

 

Katarína Zagorski  (rod. Mojžišová) je choreografka, tanečnica, pedagogička, producentka a publicistka, absolventka HTF VŠMU v Bratislave.Jej projekty na Slovensku uviedli divadlá Aréna, Stoka, Štúdio 12, Štúdio tanca, Štúdio SND, festivaly Bratislava v pohybe, Dni tanca, Kiosk, Nu Dance Fest a Pohoda. Osem sezón pôsobila v Írsku, pedagogicky hosťovala na University of Limerick a jej práce, uvedené napríklad na Dublin Fringe Festival, Excursions Performance Festival a Tulca Festival of Visual Arts, sú zastúpené v zbierke The National Dance Archive of Ireland. V súčasnosti žije na Slovensku, je autorkou Projektu prvej nezávislej rezidencie v Balete SND a Kilometrového tanca pre festival Bratislava v pohybe. O tanci píše pre Denník N.

 

BOHOVANIE

 Réžia a choreografia: Jaro Viňarský

Autorská hudba: Daniel Špiner

Scéna, kostýmy: Mya Javorková

Svetelný dizajn: Peter Halík

Účinkujúci: Katarína Zagorski, Heidi Šinková

Produkcia: Príchod Godota o.z., Veronika Malgot

Foto: Ľuboš Kotlár

Video: Living documentary

 

Bohovaním sa označujemagický proces veštenia, zasvätenia a prosenia Boha o vyjavenie toho, čo si subjekt žiada. Je to proces transformačný. Sprostredkovateľky takéhoto vyjavenia sa nazývajú bohyne.

V tomto predstavení bez slov, ktoré nie je imitáciou, ani rekonštrukciou žiadneho vystopovateľného bohovania, ale vlastnou podobou rituálu vytvoreného formou kolektívnej tvorby, sa na bohyne zahrajú Heidi Šinková a Katarína Zagorski v réžii a choreografii Jara Viňarského.

 

Príchod Godota, o.z. ďakuje Štúdiu C 1, 2 – Cvernovka a Divadlu Arteatro za poskytnutie priestoru na realizáciu.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

 

FOTO: autor: Ľuboš Kotlár