august 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Odber noviniek

Mobility

Mobilitu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

logo_fond

MOBILITY

Festival Bratislava v pohybe divákom ponúka diela špičkových súborov a umelcov z oblasti súčasného tanca z Európy a Ameriky a významnou mierou sa podieľa na rozvoji tanečného umenia na Slovensku. Pre rozvoj festivalu je veľmi podstatné mapovať najnovšie trendy a štýly, resp. vývoj medzinárodnej tanečnej scény. Rovnako dôležité pre festival i Asociáciu Bratislava v pohybe (ABP) je nadväzovať spoluprácu s festivalmi a inštitúciami pôsobiacimi v tomto odbore. Za týmto cieľom dramaturgička a umelecká riaditeľka festivalu Miroslava Kovářová priebežne počas roka realizuje rôzne druhy mobilít, a to i vďaka  finančnej podpore Fondu na podporu umenia.


 

Výsledkom týchto mobilít je:

Rozvíjanie spolupráce s partnermi v zahraničí– platformy a festivaly sú miestom stretávania sa odborníkov z oblasti tanca a poskytujú príležitosť na rozhovory a prípravu spoločných projektov spolupráce.

Získavanie informácií o tvorbe a rozvoji súčasného tanca v jednotlivých krajinách– festival Bratislava v pohybe má ambíciu predstavovať slovenskému publiku aktuálna dianie na svetovej tanečnej scéne. Festivaly a platformy sú najlepšou príležitosťou ako potrebný prehľad o nových trendoch získať.

Budovanie nových kontaktov.

Propagácia slovenského tanečného umenia v zahraničí– účasť na stretnutiach umožňuje informovať kolegov v zahraničí o novej tvorbe a počinoch slovenských umelcov, sprostredkovávať im kontakty a účasť na festivaloch a podujatiach v zahraničí.


 

Mobilty 2018

Harmonogram mobilít v roku 2018:

8. – 18. január, New York, USA, APAP Conference

23. – 26. marec, Sofia, Bulharsko, Aerowaves – Spring Forward festival

17. – 27. apríl, New York a New Orleans, V4 DAnce festival

Jún, Viedeň, Rakúsko, festival ImpulsTanz

29. august – 1. september, Dusseldorf, Nemecko, Tanzmesse


 

APAP

America Performing Arts Presenters (APAP) conference je každoročne sa konajúce podujatie, na ktorom sa zúčastňujú stovky producentov a umelcov z celých Spojených štátov amerických ale aj Európy. Okrem stretnutí s producentmi, umožňuje toto podujatie účastníkom vidieť množstvo tanečných predstavení a show-case, a získať tak prehľad o najnovších, ale i pripravovaných produkciách z celých USA.

V rámci pobytu na konferencii a veľtrhu APAP v New Yorku, sa Miroslava Kovářová zúčastnila plenárneho zasadnutia organizácie, tanečného fóra venovaného problematike trans gender v tanci, seminára venovaného budovaniu publika nekonvenčnými prostriedkami, navštívila niekoľko krát priestor veľtrhu, kde ponúkali svoje produkcie skupiny a agentúry z celých USA, ale aj rôznych krajín sveta a vzhliadla a 14 tanečných predstavení v divadlách resp. v štúdiách. Účasť na mobilite pomohla získať nové kontakty ako aj prehľad o súčasnom dianí v tanci v USA.


 

Aerowavesje sieť, ktorá poskytuje príležitosti pre mladých európskych choreografov. Jej členmi sú partneri z 33 európskych krajín. Stretnutia siete sa konajú pravidelne raz do roka v inej členskej krajine, kde sa robí selekcia z prihlásených prác choreografov do 35 rokov. Druhou významnou aktivitou siete je festival Spring Forward, ktorý sa koná v jarných mesiacoch tiež vždy v inej členskej krajine. Tento festival má za cieľ predstaviť práce najlepších choreografov, ktorí sa zúčastnili výberu Aerowaves v predchádzajúcom  roku. V roku 2018 sa Spring Forward festival konal v Sofii a bol príležitosťou prezentovať prácu Aerowaves smerom von, mimo siete pre reprezentantov festivalov, produkčných domov a iným odborníkom z oblasti tanca z celej Európy, ktorých bolo v tomto roku takmer 200. V tomto roku sme videli naživo 20 umelcov a skupín. Na festival Bratislava v pohybe vybrala riaditeľka festivalu Miroslava Kovářová spomedzi nich maďarskú umelkyňu Ritu Góbia umelkyňu zo Španielska Núriu Saggaru.


 

Účasť na tanečných festivaloch – ImpulsTanz.

Výhodou festivalov a platforiem jednotlivých krajín je možnosť zoznámiť sa na ploche niekoľkých dní s domácou resp. medzinárodnou tanečnou scénou, z najzaujímavejšími dielami ktoré vznikli v poslednej sezóne resp. dvoch. V tomto roku Miroslava Kovářová navštívila špičkové podujatie, na ktorom sa dá získať prehľad o súčasnom dianí v tanci ktorým je  vo Viedni. Z programu mesiac trvajúceho festivalu, na ktorom sa predstavilo 43 umelcov a skupín videla spolu 4 predstavenia (Marie Choinard, Ivo Dimchev, Chris Haring, Salva Sanchis)


 

Internationale Tanzmesse

Špeciálnou udalosťou bol tanečný veľtrh v  Dűsseldorfe v Nemecku. Internationale Tanzmesse je dvojročná trhová a festivalová platforma pre komunikáciu a networking v oblasti súčasného tanca. Medzinárodné tanečné skupiny a umelci – choreografi, tanečníci, performeri tu prezentujú svoju prácu naživo na pódiách a kultúrne inštitúcie, agentúry, promotéri či impresáriovia divadiel sa zoznamujú a konzultujú možné druhy spolupráce. V tomto roku bolo vyše 1900 registrovaných účastníkov. Tanzmesse je festival, veľtrh, diskusná platforma a sieť, ktorá reflektuje najnovšie trendy v oblasti súčasného tanca. Na Tanzmesse v tomto roku Slovensko zastupovalo viacero osôb a inštitúcií. ABP prezentovala svoje aktivity v rámci stánku Czech and Slovak corner, ktorý zastrešili Divadelní ústav Praha, Tanec Praha a Divadelný ústav Bratislava. Špeciálnou príležitosťou predstaviť účastníkom Tanzmesse dianie na Slovensku bolo Focus Forum, 90 minútová prezentácia oboch krajín, kde slovenský súčasný tanec (inštitúcie, festivaly, tvorcov a produkcie) predstavila Miroslava Kovářová v spolupráci s Monikou Čertezni z Divadelného ústavu. Prezentácia mala veľmi dobrý ohlas

Mobilty 2017

Harmonogram mobilít v roku 2017:

6. – 9. apríl, Česká tanečná platforma, Praha, Česká republika

11. – 13. apríl, Skopje, Macedónsko, Stretnutie Tanečnej únie medzi Čínou a krajinami Strednej a Východnej Európy

28. apríl – 1. máj, Aarhus, Dánsko, Aerowaves – Spring Forward festival,

21. – 24. jún, Viedeň, Rakúsko, festival ImpulsTanz

25. – 27. jún, Viedeň, Rakúsko, festival ImpulsTanz

26. – 29. október, Olso, Nórsko, Aerowaves – meeting

Aerowaves je sieť, ktorá poskytuje príležitosti pre mladých európskych choreografov. Jej členmi sú partneri z 33 európskych krajín. Stretnutia siete sa konajú pravidelne raz do roka v inej členskej krajine, kde sa robí selekcia z prihlásených prác choreografov do 35 rokov. Druhou významnou aktivitou siete je festival Spring Forward, ktorý sa koná v jarných mesiacoch tiež vždy v inej členskej krajine. Tento festival má za cieľ predstaviť práce najlepších choreografov, ktorí sa zúčastnili výberu Aerowaves v predchádzajúcom  roku. V roku 2017 sa konal v Aarhuse a bol príležitosťou prezentovať prácu Aerowaves smerom von, mimo siete pre reprezentantov festivalov, produkčných domov a iným odborníkom z oblasti tanca z celej Európy, ktorých bolo v tomto roku vyše 130. V tomto roku sme videli 20 umelcov a skupín. Na festival Bratislava v pohybe vybrala riaditeľka festivalu Miroslava Kovářováspomedzi nich maďarských umelcov Lászla Fülöpa a Emese Cuhorku a umelco zo Slovinska Žigana Krajnčana a Gašpera Kunšeka.

V Osle sa konalo každoročné stretnutie siete Aerowaves, na ktorom sa z ponuky 637 umelcov na základe vzhliadnutia vidozáznamu vyberalo 20 najzaujímavejších prác mladých choreografov do 35 rokov. Pre festival Bratislava v pohybe pre rok 2018 sme vybrali Ritu Góbi z Maďarska a Núriu Sagarru zo Španielska.


 

Účasť na tanečných platformách a festivaloch.Výhodou platforiem jednotlivých krajín je možnosť zoznámiť sa na ploche niekoľkých dní s domácou tanečnou scénou, z najzaujímavejšími dielami ktoré vznikli v poslednej sezóne resp. dvoch. V  roku 2017 Miroslava Kovářová navštívila českú platformu v Prahe, keďže na festivale pravidelne uvádzame skupiny z Českej republiky. Pravidelným a špičkovým podujatím na ktorom sa dá získať prehľad o súčasnom dianí v tanci je ImpulsTanz vo Viedni, ktorý predstavuje špičkové svetové skupiny a umelcov. V tomto roku jeho program predstavil opäť špičkových umelcov z celého sveta. Okrem účasti a získania informácií o dianí v zahraničí, účasť na týchto podujatiach umožňuje propagovať činnosť festivalu a ABP rovnako ako aj tvorbu slovenských umelcov v zahraničí.


 

Tanečná únia medzi Čínou – krajinami strednej a východnej Európy– jej členmi sú tanečné akadémie, skupiny, festivaly a iné relevantné inštitúcie s oblasti tanca. Únia je založená na vzájomne výhodnom partnerstve a rešpekte, s cieľom prehlbovať výmenu a spoluprácu medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy v žánroch súčasného, tradičného a klasického tanca a na poli tanečného vzdelávania.

Oblasti v ktorých sa rozvíja spolupráca:

 • mobilita
 • projekty pre všetkých
 • ochrana kultúrneho dedičstva,
 • projekty v oblasti vzdelávania

Stretnutie v Skopje bolo druhým, zúčastnili sa ho 9 zástupcovia členských krajín. Na zasadnutí sa sformuloval finálny návrh Stanov Únie, prijali dvaja noví členovia z Montenegra. Risima Risimkin predložila návrh na konanie workshopu s umelcami z Číny na jar roku 2018 pre študentov zo susedných krajín macedónska. Miroslava Kovářová informovala všetkých novom projekte medzinárodného festivalu univerzít tanca SHARE a vyzvala ich k účasti. Všetci prítomní sa zhodli, že pre rozvoj Únie bude prospešné, ak sa nájdu konkrétne projekty, zaujímavé pre všetkých, ktoré sa budú pravidelne opakovať. Ďalšie stretnutie siete sa bude konať v októbri 2018 v Pekingu.

Mobilty 2016

Festival Bratislava v pohybe divákom ponúka diela špičkových súborov a umelcov z oblasti súčasného tanca z Európy a Ameriky a významnou mierou sa podieľa na rozvoji tanečného umenia na Slovensku. Pre rozvoj festivalu je veľmi podstatné mapovať najnovšie trendy a štýly, resp. vývoj medzinárodnej tanečnej scény. Rovnako dôležité pre festival i Asociáciu Bratislava v pohybe (ABP) je nadväzovať spoluprácu s festivalmi a inštitúciami pôsobiacimi v tomto odbore. Za týmto cieľom dramaturgička a umelecká riaditeľka festivalu Miroslava Kovářová priebežne počas roka realizuje rôzne druhy mobilít, roku 2016 to bolo i vďaka s finančnej podpore Fondu na podporu umenia.

Výsledkom týchto mobilít je:

Rozvíjanie spolupráce s partnermi v zahraničí – platformy a festivaly sú miestom stretávania sa odborníkov z oblasti tanca a poskytujú príležitosť na rozhovory a prípravu spoločných projektov spolupráce.

Získavanie informácií o tvorbe a rozvoji súčasného tanca v jednotlivých krajinách – festival Bratislava v pohybe má ambíciu predstavovať slovenskému publiku aktuálna dianie na svetovej tanečnej scéne. Festivaly a platformy sú najlepšou príležitosťou ako potrebný prehľad o nových trendoch získať.

Budovanie nových kontaktov.

Propagácia slovenského tanečného umenia v zahraničí – účasť na stretnutiach umožňuje informovať kolegov v zahraničí o novej tvorbe a počinoch slovenských umelcov, sprostredkovávať im kontakty a účasť na festivaloch a podujatiach v zahraničí.

Harmonogram mobilít v roku 2016:

 • 21.– 22. april, Česká tanečná platforma,Praha, Česká republika
 • 22. – 24. apríl, Plzeň, Aerowaves – Spring Forward festival, Česká republika

júl a august, festival ImpulsTanz vo Viedni, Rakúsko

 • 8. – 3. september Tanzmesse – tanečný veľtrh ; Dusseldorf, Nemecko
 • 16. – 17. október; stretnutie Tanečnej únie Čína – krajiny strednej a východnej Európy; Plovdiv, Bulharsko
 • 27. – 30. október, Aerowaves meeting, Sofia, Bulharsko
 • 8. – 11. december, Izraelská tanečná platforma, Tel Aviv, Izrael

Aerowaves je sieť, ktorá poskytuje príležitosti pre mladých európskych choreografov. Jej členmi sú 40 partneri z 34 európskych krajín. Stretnutia siete sa konajú pravidelne raz do roka vždy posledný októbrový víkend v inej členskej krajine. V tomto roku to bolo vo Sofii v Bulharsku. Okrem tohto stretnutia sa uskutočnilo ešte jedno, a to v rámci festivalu Spring Forward, ktorý sa konal v apríli v Plzni. Tento festival má za cieľ predstaviť práce najlepších choreografov, ktorí sa zúčastnili výberu Aerowaves v roku 2015, a bol tiež príležitosťou prezentovať prácu Aerowaves a zúčastnených umelcov smerom von mimo siete pre reprezentantov festivalov, produkčných domov a iným odborníkom z oblasti tanca z celej Európy.

Účasť na tanečných platformách a festivaloch. Výhodou platforiem jednotlivých krajín je možnosť zoznámiť sa na ploche niekoľkých dní s domácou tanečnou scénou, z najzaujímavejšími dielami ktoré vznikli v poslednej sezóne resp. dvoch. V tomto roku Miroslava Kovářová navštívila českú platformu v Prahe a Izraelskú v Tel Avive, keďže na festivale pravidelne uvádzame skupiny z týchto krajín. Pravidelným a špičkovým podujatím na ktorom sa dá získať prehľad o súčasnom dianí v tanci je ImpulsTanz vo Viedni, ktorý predstavuje špičkové svetové skupiny a umelcov. Okrem účasti a získania informácií o dianí v zahraničí, účasť na týchto podujatiach umožňuje propagovať činnosť festivalu a ABP rovnako ako aj tvorbu slovenských umelcov v zahraničí.

Tanzmesse je medzinárodný tanečný veľtrh s dvojročnou periodicitou zameraný na komunikáciu a networking v oblasti súčasného tanca. Medzinárodné tanečné skupiny a umelci – choreografi, tanečníci, performeri tu prezentujú svoju prácu naživo na pódiách a kultúrne inštitúcie, agentúry, promotéri či impresáriovia divadiel sa zoznamujú a konzultujú možné druhy spolupráce. Tanzmesse je festival, veľtrh, diskusná platforma a sieť, ktorá reflektuje najnovšie trendy v oblasti súčasného tanca.

Asociácia Bratislava v pohybe tu prezentovala slovenskú súčasnú tanečnú scénu.

 • formou prezentačného stánku Slovenska v rámci ktorého sme propagovali aktuálnu scénu slovenského súčasného tanca
 • spoločnou aktivitou s českou delegáciou v rámci „Czech and Slovak Corner“

Medzinárodný veľtrh Tanzmesse je dlhodobo existujúcou globálnou platformou so stále rastúcou sieťou kontaktov, zásah je preto mimoriadne široký a pestrý – tanečné organizácie, umelci, pedagógovia, riaditelia divadiel, súborov, kultúrnych inštitúcií, festivalov, prehliadok, súťaží, tanečných škôl, zástupcovia rôznych sietí, taneční teoretici, kritici, novinári, aktivisti v oblasti kultúrnej politiky z celého sveta (počet registrovaných účastníkov veľtrhu bol v tomto ročníku cca 1500).

Výstupy účasti na Tanzmesse 2016

 • Zviditeľnenie slovenskej súčasnej tanečnej scény, slovenských umelcov, organizácií pôsobiacich v oblasti tanca na medzinárodnej úrovni
 • Nadviazanie nových umeleckých partnerstiev, vznik dohôd o hosťovaní, medzinárodných turné a nových projektov a rezidenčných pobytov slovenských tanečných umelcov v zahraničí.
 • Získanie nových skúseností a „know-how“ z oblasti propagácie, marketingu, PR, predaja a organizovania tanečných predstavení a aktivít
 • Zoznámenie sa s novými umeleckými trendmi v tomto žánri.
 • Zapojenie sa do medzinárodného dialógu o tanci, jeho estetike a realizácií tohto druhu umeleckého prejavu.

V slovenskej časti stánku sme mali k dispozícii počítač s obsahom záznamov predstavení. Propagácia tiež prebiehala formou tlačených prezentačných materiálov (plagáty, bulletiny, letáky, kniha vydaná DÚ, vizitky) s informáciami o jednotlivých zastupovaných umelcoch, v anglickom jazyku. Týmito prostriedkami, ale najmä osobnými rozhovormi boli prezentované slovenské tanečné subjekty účastníkom medzinárodného veľtrhu.

Tanečná únia medzi Čínou – krajinami strednej a východnej Európy vznikla na dobrovoľnej báze, a jej členmi sú tanečné akadémie, skupiny, festivaly a iné relevantné inštitúcie s oblasti tanca. Únia je založená na vzájomne výhodnom partnerstve a rešpekte, s cieľom prehlbovať výmenu a spoluprácu medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy v žánroch súčasného, tradičného a klasického tanca a na poli tanečného vzdelávania.

Oblasti v ktorých sa bude rozvíjať spolupráca:

 1. Mobilita

Členovia Únie budú podporovať krátkodobé a dlhodobé výmeny osôb v oblasti vzdelávania, tanečného tréningu, umeleckej spolupráce a tvorby, v oblasti akademických štúdií a výskumu, manažmentu umenia, marketingu a propagácie tanca.

 1. Projekty pre všetkých

Členovia Únie uvedú do života spoločné projekty spolupráce s cieľom posilniť a rozvinúť tvorivé kapacity medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy

 1. Ochrana kultúrneho dedičstva

Členovia Únie sa zhodli, že posilnia výmenu a spoluprácu medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy v oblasti ochrany a kultúrneho dedičstva vo sfére tanca s cieľom zachovania, propagácie a rozvoja osobitej tanečnej kultúry každej z členských krajín.

 1. Projekty v oblasti vzdelávania

budú členovia Únie realizovať s cieľom zlepšiť všetky úrovne tanečného vzdelávania