apríl 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

2018_RITA GÓBI DANCE

RITA GÓBI DANCE

(Maďarsko)

VOLITANT

19. október 2018, 20.00

A4 – priestor súčasnej kultúry

Rita Góbi

Rita Góbi je tanečníčka, choreografka a pedagogička, ktorá nepretržite skúma štýly a jazyk tanca. Narodila sa v srbskom Novom Sade a študovala na Maďarskej akadémii tanca v Budapešti. Absolvovala množstvo medzinárodných tanečných workshopov a rezidencií, napríklad OMI DANCE Residency v USA a VARP residency na SE.S.TA-KoresponDance, ktorú financuje International Visegrad Foundation. Rita začala kariéru spoluprácou s niekoľkými maďarskými tanečnými súbormi (Ballet Pecs, Yvette Bozsik Company, RekaSzabó’s Company -The Symptoms, Natural Art Disasters, Eva Duda Company, L1 Dance Association) a s maďarským režisérom Miklosom Jancso. V roku 2006 založila Gobi Dance Company. Rita tiež vyučuje na umeleckej škole Nemes Nagy Ágnes a vedie workshopy v Maďarsku a v zahraničí.

Jej choreografie sú založené na intuícii a experimentovaní, ale sú precízne skonštruované pomocou opakujúcich sa minimálnych pohybov a grotesknými, pokrivenými prvkami, ktoré sa pomaly no konzekventne transformujú do inej podoby. Hrása s časťami vlastného tela a miluje minimalizmus a fyzikalitu tela a jeho extrémy. Jej spôsob tvorby je analytický, futuristický, precízny. Jej choreografie sú vždy založené na osobnej skúsenosti a často sprevádzané živou hudbou či umelcami z rôznych umeleckých odvetví.

 

Ocenenia: 

2018: Cena Rudolfa Labana, Budapešť – Volitant predstavenieVolitantbolo ocenené ako najlepšie súčasné tanečné predstavenie sezóny 2017.

2017: Aerowaves Twenty18 – priority artist; Špeciálna cena na festivale 10 Sentidos vo Valencii za sóloVolitant; získalo tiež Zlatý maďarský kríž za zásluhy.

2015: Cena pre najlepšieho tanečného interpreta v kategórii súčasný tanec, ktorú udeľuje Maďarská federácia tanca; 2. miesto v Krakowena tanečnej súťaži  3….2….1….Choreography Competition za choreografiu Tachyon; 1. miesto na kolínskom tanečnom festivale Solo&Duo za najlepší sólový tanec pre choreografiu Don’t Fuss!

2009: Cena publika, XII. Medzinárodná choreografická súťaž Miniatures v Belehrade.

2004a 2005: štipendium Viktora Fülöpa.

2003: Najsľubnejší študent –Národná federácia tanca.

Volitant

Choreografia a tanec: Rita Góbi
Hudba: Dávid Szegő
Svetelný dizajn: Pavla Beranová (CZ)
Kostým: Judit Sinkovics
Kreatívny producent: Ágnes Bakk

Foto: Marcell Piti

Premiéra v Bethlen Theater, Budapešť, 2017

Rozšírené mikropohyby.

Nová choreografia Rity Góbi skúma prechodný stav „už som tu“ a „ešte tam nie som“ a sprevádza nás do sveta metamorfózy. Hudbu pre predstavenie skomponoval Dávid Szegö, ktorý využil zvuky morzeovky – aj akustické aj elektronické – ktoré tvoria rámec pre tanec zložený z minimalistických prvkov, ktoré tak vytvárajú plnohodnotný divadelný efekt.

 

„Toto sólo sa vyznačuje obrovskou disciplínou, je bezchybné od začiatku do konca, bez štipky nečinnosti. Je stručné a kompaktné.“

Csaba Králl, kritik

 

„Explozívne tanečné sólo Rity Góby je plné jemných asociácií, nie je zložité v ňom nájsť futuristickú interpretáciu, určitý science-fiction remake umierajúcej labute. Namiesto nežných lyrických tónov však znie drsná, opakujúca sa hudba a robotické zvuky Dávida Szegö.“

Tamás Halász, Színház

 

Podporili: Národný fond pre kultúru, Ministerstvo ľudských zdrojov, Workshop Foundation, SÍN Cultural Centre, MOHA – Mozdulat művészetek Háza /Orkesztika Alapítvány, Red Print

gaborgobi.com