september 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

2021 Sprievodný program DISKUSIA

Sprievodný program

Diskusia

23. október o 17.00

A4 – priestor súčasnej kultúry


25. výročie festivalu ponúka priestor na reflexiu, ale aj pre vízie do budúcnosti. Súčasťou sprievodných podujatí bude i moderovaná panelová diskusia, ktorej zámerom je reflektovať prínos a význam festivalu v rôznych oblastiach a jeho pozíciu v domácom i medzinárodnom kontexte. Zámerom stretnutia je tiež snaha o určitý presah, načrtnutie budúcnosti festivalov ako kultúrneho fenoménu, ich potenciálu v meniacej sa štruktúre kultúrnej ponuky ovplyvnenej posledným spoločensko-politickým vývojom. V tomto kontexte sa diskutujúci pokúsia pomenovať možné stratégie v ďalšom rozvoji tanečných festivalov.


Moderátor: Bohdan Smieška

Bohdan Smieška pôsobí v stredoeurópskom priestore občianskeho a neziskového sektora od roku 1996. Dlhodobo sa venuje konzultáciám a facilitáciám pre strategické plánovanie a organizačný rozvoj neziskových organizácií a vedeniu procesov rozvoja komunít. V minulosti pracoval pre National Democratic Institute, zakladal a viedol Centrum komunitného rozvoja, šesť rokov pôsobil ako programový riaditeľ Nadácie Intenda, 4 roky ako konzultant, facilitátor a projektový manažér v PDCS (Partners for Democratic Change Slovakia). Je spoluzakladateľom občianskej iniciatívy Local Act a expert platformy Kultúrna Bratislava presadzujúcej vznik a rozvoj kultúrnej politiky mesta a kraja.


Diskutujúce:

 

Petra Fornayová (SK)

sa venuje súčasnému tancu a divadlu. Vytvorila viac ako 20 autorských predstavení – Manifest možností, Koniec Koniec, Hra na budúcnosť, Opernball a i. – uvádzaných doma aj v zahraničí (Divadelná Nitra, Nová Dráma, Jamais Vu!Paris, Tanec Praha, HybajHo! Praha, Korespondance CZ a i.). Diela Dance with Changing Parts (2018) a Patterns (2019), ktoré vytvorila v spolupráci s Cluster ensemble, premiérovo uvedené na Opera Nova ND Praha, boli  nominované na Cenu Nadácie Tatrabanky za umenie 2018 a 2019. V roku 2006 založila festival súčasného tanca Nu Dance Fest, je členkou redakčnej rady časopisu pre súčasné umenie VLNA. Za rolu vo filme Juraja Lehotského Nina bola v roku 2018 nominovaná na Národnú filmovú cenu Slnko v sieti 2018. Vytvorila jednu z hlavných postáv vo filme Miry Fornay Žaby bez jazyka, ktorý bol nominovaný na cenu Český Lev 2021 o.i. v kategórii najlepší film.

www.petra-fornayova.sk

 

Marie Kinski (CZ)

po 15 ročnej kariére tanečníčky a choreografky vo Francúzsku, založila Centrum choreografického rozvoja SE.S.TA v Českej republike. SE.S.TA podporuje umelcov, kritikov a pedagógov v zlepšovaní ich know how v medzinárodnom kontexte. V roku 2013 otvorila nové kultúrne centrum v regióne Vysočina, ktoré zahrňuje Múzeum novej generácie v Žďári nad Sázavou, kultúrny program a rezidencie pre umelcov. Je zakladateľkou medzinárodného festivalu KoresponDance, ktorý prezentuje súčasný tanec, nový cirkus, pohybové divadlo a tanečné videá najskôr v Prahe, a v súčasnosti je festival zakorenený v Žďári nad Sázavou. KoresponDance prezentuje medzinárodný program, ktorého súčasťou sú aj českí umelci, produkuje komunitné aktivity a predstavenia pre deti, má silný program rozvoja publika: workshopy pre divákov, moderované diskusie a podobne.

 

Miroslava Kovářová (SK)

pôsobí ako tanečný pedagóg na Katedre tanečnej tvorby HTF VŠMU a od roku 2015 je vedúcou katedry. Zastávala rôzne pozície v profesionálnych tanečných telesách ako baletná majsterka a neskôr šéfdramaturgička Baletu SND, tanečná pedagogička a vedúca tanečného súboru v Divadle Nová scéna, dramaturgička a výkonná riaditeľka tanečného súboru Balet Bratislava. Absolvovala štúdium Feldenkraisovej metódy a v súčasnosti sa aktívne venuje tejto metóde ako lektorka. Stála pri zrode Asociácie súčasného tanca, založila Asociáciu Bratislava v pohybe a od roku 1997 je umeleckou a do roku 2020 bola i výkonnou riaditeľkou medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe.

 

Yvona Kreutzmanová (CZ)

sa rozhodla pre prácu v občianskom sektore v priebehu štipendia v Paríži, po ktorom dokončila štúdium na Tanečnej katedre HAMU. To už pripravovala nezávislý ročník festivalu TANEC PRAHA. V lete roku 1991 stála po prvý raz na čele tohto festivalu a na jeseň roku 1991 založila neziskovú organizáciu Tanec Praha, ktorá rovnomenný festival organizuje. Neskôr rozšírila jej činnosť o ďalšie aktivity na podporu českého súčasného tanca v medzinárodnom kontexte a vytvorenie prvej stálej tanečnej scény v Prahe – divadla PONEC. Je aktívna v českých i medzinárodných sieťach, v roku 2003 bola prezidentom Francúzska menovaná Rytierom rádu Za zásluhy (Chevalier dans l´Ordre national du Mérite) vďaka svojej prínosnej činnosti na poli európskych kultúrnych výmen. Aktívne sa venuje kultúrnej advokácii s víziou lepších podmienok pre tanec v Čechách.