máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

2022_Nir Vidan (IL)

Nir Vidan / IL

8. 10. 2022 / 20.00 hod.

A4


NIR VIDAN

Nir Vidan pôsobí od roku 2004 na interdisciplinárnom poli medzi fyzickým a politickým divadlom, performanciou a súčasným tancom ako performer, dramaturg a choreograf. Od ukončenia štúdia na Hochschulübergreifende Zentrum Tanz (HZT) v Berlíne v roku 2015 Nir tvorí samostatné choreografické diela a spolupracuje aj s ďalšími umelcami, napr. Isabelle Schad, Yasmeen Godder, Clement Layes, Laurent Goldring, Julia Rodriguez a ďalší.

Základom mojej choreografickej práce je artikulácia subjektívnej prítomnosti tela a spôsob, akým sa jeho singulárna identita rozvíja v čase v performatívnom stave. Toto je môj osobný výskum ako choreografa a ťažisko záujmu pri spoluprácach v pozícii interpreta. Popri tom sa zaoberám poznávaním a dekódovaním štrukturálneho násilia našej doby a umeleckú prácu vnímam ako príležitosť pre kritickú akciu a komunitný život.“

ASSEMBLY INSTRUCTIONS

ASSEMBLY INSTRUCTIONS

Choreografia a tanec: Nir Vidan

Zvuk: Tomer Damsky

Dramaturgia: Diethild Meier, Ran Brown, Ari Teperberg

Filozofický výskum, dramaturgia: Sharon Cohen

Vedenie skúšok: Tamar Kisch

Svetelný dizajn: Emma Juliard

Facilitátor študijnej skupiny: Roni Katz

Projektová manažérka: Raquel Moreira.

Projekt financoval the Berlin Senate of Culture and Europe a koproducentom je Tanzfabrik Berlin. S podporou Vierte Welt, Yasmeen Godder Studio, Kelim Choreography Center a The Israel Lottery Council For Culture & Arts.

 

Assembly Instructions je sólové predstavenie, ktorého hnacím motorom je túžba spochybniť a dekonštruovať tzv. normatívne telo na javisku. Je to telesný manifest multiplicity, pocta queer odkazu, snaha o dosiahnutie nedefinovaného. V predstavení Assembly Instructions je telo neustále sa vyvíjajúcou experimentálnou entitou, ktorá sa nepretržite abstrahuje, vytvára samu seba. Prostredníctvom cyklov rozoberania a opätovného skladania sa zbavuje svojej kože, aby transformovalo pocity a spomienky súvisiace so sexualitou a hanbou, pretvárajúc ich do novej skúsenosti so sebou samým. V hre medzi zmyselným a abstraktným, erotickým a absurdným, intímnym a obscénnym hľadá plnosť v neúplnom.

„Toto čiernobiele sólové dielo je grafické, drsné a brilantne rozohrané. Vďaka klinicky presnému prevedeniu a premyslenej dramaturgii Vidan maľuje presvedčivé a sugestívne obrazy a vyhýba sa zjednodušeným príbehom. Rýchlo som podľahol čaru jeho diela a stratil som sa v tomto intenzívnom a precíznom zážitku.“

Evgeny Borisenko, publikované v www.tanzschreiber.de

Photo: Dieter Hartwig