december 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

2022_Vertigo Dance Company / IL

Vertigo Dance Company / IL

16. 10. 2022 / 19.00 hod.                  

Činohra SND


VERTIGO DANCE COMPANY

Tanečné zoskupenie Vertigo založili v roku 1992 v Jeruzaleme Noa Wertheim a Adi Sha’al. Prevádzkuje dve navzájom komplementárne centrá – v Jeruzaleme a v ekologickej umeleckej obci Vertigo v údolí Ella. Pod vedením umeleckej riaditeľky Noy Wertheim súbor prezentuje svoj výnimočný prístup k súčasnému tancu podporujúci umeleckú tvorbu so silným zmyslom pre sociálne, environmentálne a komunitné povedomie, ktoré odráža trvalý záväzok ďalej skúmať ľudskú prirodzenosť a naše prepojenie so životným prostredím. Táto vízia sa v priebehu rokov rozvinula do spôsobu života a osobitého tanečného jazyka, ktorý sa vyučuje v Izraeli a na celom svete.

NOA WERTHEIM

Noa Wertheim sa narodila v Spojených štátoch amerických a vyrastala v Izraeli, kde najprv študovala tanec v Netanyi. Po troch rokoch vojenskej služby v rozvíjajúcom sa meste Yeruham, ukončila v roku 1990 štúdium tanca na Jeruzalemskej akadémii hudby a tanca a v roku 1992 spolu s Adim Sha´alom založila tanečnú skupinu Vertigo Dance Company, ktorá sídli v Jeruzaleme a v dedine Vertigo Eco Art Village v údolí Ella. Osobitý tanečný jazyk Vertigo Dance Company inšpiruje študentov tanca a umelcov po celom svete tým, že podporuje medziľudskú komunikáciu a zapojenie komunity. Okrem prínosu ku kultúrnemu životu v Izraeli Noa Wertheim svojím jedinečným prístupom podporuje sociálne zmeny vytváraním umeleckého spojenia s komunitou a životným prostredím, ktoré aplikuje v tanečnej škole Vertigo Dance Education School, založenej v Jeruzaleme v roku 1997, vo Vertigo Eco Art Village, založenej v kibuci Netiv Halamed-Heh v roku 2007, a v tanečnom programe The Power of Balance, zameranom na inklúziu zdravotne postihnutých. Noa Wertheim je čestnou členkou Jeruzalemskej akadémie hudby a tanca.

PARDES

 

Choreografia: Noa Wertheim

Pôvodná hudba: Itamar Doari

Asistentka choreografky: Rina Wertheim-Koren

Svetelný dizajn: Dani Fishof – Magenta

Scéna: Zohar Shoef

Styling: Rosie Canaan

Účinkujú: Etai Peri, Sian Olles, Daniel Costa, Eden Ben Shimol,

Yarden Oz, Ruth Ben David, Ilan Golubovich / Theo Samsworth, Micah Amos

Manažérka súboru: Sandra Brown

Pardes sa narodilo doma. Je to umelecké dielo, v ktorom sa telo spája so svojimi vnútornými duchovnými vrstvami – s vnútrom každého človeka/tanečníka, pričom je pretkané spoločnou tapisériou. Pardes, hebrejské slovo pre sad – pochádza zo starej perzštiny a znamená záhradu stromov. Toto slovo preniklo aj do iných jazykov, v ktorých znamená raj. V židovskej mystike predstavuje Pardes prvé iniciály štyroch hebrejských slov, ktoré odkazujú na interpretačné prístupy náboženských textov: Pšat (doslovný význam); Remez (naznačený význam); Draš (výkladový význam) a Sod (tajný význam).

Hudbu k predstaveniu Pardes zložil Itamar Doari, medzinárodne pôsobiaci hráč na bicie nástroje. Zvuková stopa sa prelínala s procesom tvorby choreografie, vznikala a nahrávala sa v reálnom čase v štúdiu a poskytla súboru jedinečnú príležitosť spolupracovať s jedným z najvýznamnejších a najvýraznejších perkusionistov v Izraeli a vo svete.

www.vertigo.il