september 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

2021 Ctibor Bachratý – výstava fotografii – SPRIEVODNÝ PROGRAM 2021

Výstava umeleckých fotografií Ctibora Bachratého zachytáva tanečné predstavenia uplynulých ročníkov medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe. Tento festival je najväčším a najreprezentatívnejším podujatím v oblasti súčasného tanca na Slovensku, a v tomto roku oslavuje 25. výročie. Ambíciou výstavy je reprezentatívnou formou predstaviť tento umelecký žáner širokej verejnosti. Veríme, že bezprostrednosť emócie vyžarujúcej z fotografií presvedčí všetkých, ktorí k súčasnému tancu stále pristupujú s akousi obavou uchopiteľnosti jeho podstaty. Výstava fotografií Ctibora Bachratého zachytáva nielen estetiku pohybu, ale i výtvarnú hodnotu produkcií, výrečnosť obrazu pohybových kompozícií a energiu výrazu, koncentráciu a vnútorné nasadenie tanečníkov. Fotografie zachytávajú choreografickú i divadelnú hodnotu prezentovaných produkcií, zvečňujú prchavé momenty a predstavujú verejnosti tento tanečný žáner v reprezentatívnej forme veľkoformátových fotografií.

Ctibor Bachratý profesionálne fotografuje od roku 1990 a venuje sa najmä divadelnej, tanečnej fotografii a hudobným festivalom. Je autorom fotografií a pravidelne fotografuje inscenácie významných profesionálnych divadelných scén na Slovensku i v zahraničí. Je dvorným fotografom filmových, hudobných a divadelných festivalov – Art Film Festv Trenčianskych Tepliciach a Košiciach, Pohoda v Trenčíne, Bratislava v pohybe, Divadelná Nitra.

Otvorenie výstavy

Tanec je umením okamihu. Zachytiť ho si od fotografa vyžaduje rýchle prsty a bystré oko. Ale nielen to, to by bolo málo. Aby nám fotografia dokázala sprostredkovať zážitok z javiska je potrebné, aby sa jej autor vedel s tanečníkmi zžiť, napojil sa na nich, aby nielen videl, ale aj predvídal obrazy, ktoré z javiska prichádzajú. Nie je preto náhoda, že väčšina úspešných fotografov tanca má s ním svoju osobnú skúsenosť a Ctibor Bachratý je jedným z nich.

Jeho osobná skúsenosť tanečníka Lúčnice ho naučila vnímať rytmus a dynamiku pohybu. Dokáže vystihnúť momenty tanca, ktoré nám divákom pri vnímaní predstavenia možno unikli, vie sa do pohybu zazoomovať tak, že odhalí esenciu výrazu a energie tanečníkov. Okamih, ktorý zachytí nielen dokumentuje, ale je svojbytným umeleckým dielom. Dvadsať päť týchto jedinečných okamihov tanca môžete do 23. augusta vidieť na 50 plochách JCDecaux v uliciach mesta.

Festival Bratislava v pohybe oslavuje 25. výročie. Som veľmi rada, že jeho oslavy začíname práve touto výstavou. Ctibor Bachratý a Oleg Fintora sú dvaja priatelia, ktorí so mnou boli pri festivale od začiatku. Ďakujem im, že ma vždy podržali ale aj rozveselili, keď bolo treba, že boli úprimnými kritikmi, keď nám niečo nevyšlo, lebo to priatelia robia…

Verím, že i napriek okolnostiam festival v tomto roku bude a že sa uvidíme v bratislavských divadlách a zažijeme tam spolu nezabudnuteľné okamihy krásy tanca.

Samostatné výstavy (výber):

Hudba tanec divadlo, Kursalon, Trenčianske Teplice, 1998

Hot Jazz Duel, Dom kultúry, Pezinok, 1999

Divadelný portrét, Galéria M. Bazovského, Trenčín, 2000

Divadelná Nitra 1999, Divadlo Andreja Bagara, Nitra, 2000

DIVADLO DIVADLA, Galéria Profil, Bratislava,  2001

Tí, čo píšu pre divadlo, Festival Nová dráma Bratislava, Berlín, 2006

Foto POHODA, Galéria AKCENT, Nitra, 2008

Inscenácie Štúdia L+S, Štúdio L+S, Bratislava, 2010

Foto CB, Literárna kaviareň Ex Café a Kníhkupectvo Ex Libris, Bratislava, 2010

FESTIVAL DIVADLA, Galéria Trafačka, Nitra, 2012

POHODA WOMAN, Artforum, Bratislava, 2013

Fotografie Divadla Stoka, Kaviareň Arforum Bratislava, 2015
OKAMIHY TANCA, SND Bratislava, 2016
Polské inscenácie na Divadelnej Nitre, Polský inštitút Bratislava, 2016
POHĽADY Z PRÍTMIA, Pálffyho palác Bratislava, 2018