november 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

2019_DIVADLO ŠTÚDIO TANCA (Slovenská republika)

DIVADLO ŠTÚDIO TANCA

(Slovenská republika)

25. október 2019/20:00

A4 – priestor súčasnej kultúry

DIVADLO ŠTÚDIO TANCA

Divadlo Štúdio tanca v Banskej Bystrici zahájilo svoje pôsobenie pod vedenímMgr. Zuzany Ďuricovej Hájkovej v roku 1998. V roku 2018 dosiahlo úctyhodné 20. výročie. Za celú dobu existencie ponúka divákom odvahu, autenticitu, aktuálnosť a profesionalitu, čo je preň primárnym cieľom. Vo svojom umeleckom zameraní je striktné a vytrvalo razí cestu autorskej tvorby, s maximálnou podporou umelcov, ich tvorivého vyjadrenia a názoru. V tomto ponímaní je naozaj jedinečnou inštitúciou na Slovensku. Neustále iniciuje aj vznik pôvodných tanečných inscenácií a ich pravidelné uvádzanie.V rámci tohto poslania premiérovo uviedlo 52 celovečerných inscenácií, z toho5 predstavení pre deti a množstvo exteriérových a edukatívnych tanečných projektov.Okrem svojho zamerania je unikátne aj tým, že do slovenskej divadelnej tvorby prináša aktuálne trendy a reflektuje aj na spoločensko-politické problémy súčasnosti. V rokoch 2014 až 2017 sa divadlo stalo cez svoje aktivity a tvorbu aj občiansky činným subjektom, keď vystupovalo ako silný názorový oponent pseudonárodným a pseudokultúrnym tendenciám, spochybňujúcim podstatu a potrebu súčasného umenia. Divadlo Štúdio tanca doposiaľ uviedlo 1300 predstavení, z toho vyše 300 na hosťujúcich domácich a zahraničných scénach a svoju tvorbu prezentovalo pred vyše 116 000 divákmi.Svoje produkcie pravidelne uvádza na viacerých slovenských divadelných scénacha Slovensko reprezentovalo na prestížnych medzinárodných festivaloch v Česku, Poľsku, Maďarsku, Bosne a Hercegovine, Rusku, Nemecku, Taliansku, Belgicku, Francúzsku, Švajčiarsku, Egypte, Japonsku a Indii. Charakteristické umelecké atribúty mu priniesli množstvo ocenení, okrem iného je držiteľom Ceny primátora Mesta Banská Bystrica a Ceny Ministra kultúry SR.

logo_fond-na-podporu-umenia
logo_bbsk-s-napisom-financna-podpora

3×20 Ženy

Idea projektu: Zuzana Ďuricová Hájková

Dramaturgia: Jakub Mudrák

Svetelný dizajn: Ján Čief

Tancuje: umelecký súbor Divadla Štúdio tanca

Realizácia kostýmov: Larisa Gombárová

Produkcia: Divadlo Štúdio tanca

 

Projekt 3×20 Ženy má výrazne súčasný inscenačný tvar, postavený na energii a výpovedi troch zaujímavých umeleckých individualít počas jedného večera. Divák sa môže tešiť na emócie, vysokú dávku profesionality a estetiky.

Po úspešnej inscenácii 3×20, ktorá mala premiéru 20. apríla 2018, ktorú vytvorili výlučne mužskí choreografi, v marci tohto roku malo premiéru predstavenie 3×20 Ženy,v ktorej sa tvorivej úlohy zhostili ženské choreografky Zuna Vesan Kozánková, Martina Hajdyla Lacová a Lívia Méndez Marín Balážová. Každá z troch choreografií je výpoveďou o stave a prežívaní ume­nia v odlišných svetoch a tematicky odzrkadľujú postoj každej z umelkýň.

 

SQUAT

Choreografia: Martina Hajdyla Lacová

Hudba: Ivo Sedláček

Scénografia: Zuzana Sceranková

 

Päť tanečníkov sa ocitá v priestore, v ktorom vládne „Squat“. Živočíšna, pudová pozícia – dramatická, či pitoreskná. Drep ako rozhodnutie. Skoncentrovaná energia.

 

ČIN

Choreografia: Lívia Méndez Marín Balážová

Hudba: Martin Polák

 

Poďakovanie patrí Zebastiánovi, môjmu partnerovi, pre silnú podporu a asistenciu pri tvorbe a dramaturgii.

 

Čin, nečin, zločin. Aké dôsledky má naša ľahostajnosť, nestrannosť, či slepá dôvera v populárnych lídrov? Publikum je poslom veľmi dôležitej informácie, ktorej následky môžu ovplyvniť priebeh predstavenia. Interpreti sú zaneprázdnení pohybovými a hlasovými hrami, ktoré majú za úlohu zaujať publikum natoľko, že si ani nevšimnú, že sú spoluúčastníkmi zločinu.

 

SPACES

Choreografia: Zuna Vesan Kozánková

Hudba: Maok

Video: Mária Júdová, Constantine Nisidis

 

Nesmierna veľkosť vesmíru a jeho prázdnota. Vzdialenosť v jeho nekonečnosti, ale aj jeho bezprostredná prítomnosť v každej bunke nášho tela. Meditatívnosť plynutia, prepojenie, rituál.

 

Projekt Divadla Štúdio tanca 3×20 Ženyje vyústením dlhodobej práce divadla na udržiavaní kontaktov s perspektívnymi a rozvíjajúcimi sa umelcami. Umožňuje divákovi nahliadnuť na status choreografa a tvorby cez osobnosti, ktoré vychádzajú z podobného zázemia, no v súčasnosti pôsobia v odlišnom prostredí. Voľbou choreografov, ktorí reprezentujú slovenskú umeleckú tvorbu svojim pôsobením na slovenských i zahraničných scénach, divadlo oslovuje aj širokú verejnosť so záujmom o súčasné umenie. Reakcie divákov označovali predstavenie ako výnimočné, plné prekvapení, so skvelými tanečnými aj hereckými výkonmi tanečníkov; ocenili aj interakciu s divákmi a v závere harmóniu duše a tela.

 

http://www.studiotanca.sk/