september 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

2021 Joy Alpuerto Ritter (Nemecko)

Joy Alpuerto Ritter

(Nemecko)

9. október 2021

A4 – priestor súčasnej kultúry


 

Joy Alpuerto Ritter

Joy sa narodila v Los Angeles a vyrástla vo Freiburgu v Breisgau (Nemecko). V mladosti študovala balet, jazz, filipínske a polynézske ľudové tance. Je absolventkou baletnej školy Palucca v Drážďanoch. Po skončení štúdia pracovala ako nezávislá tanečníčka v odbore súčasný tanec a spolupracovala s choreografmi ako Christoph Winkler, Anja Kozik, Heike Hennig a Yui Kawaguchi. V tom čase rozšírila svoj repertoár o urbánny štýl ako hip-hop, breakdance a vogue a bola aktívna v urbánnej tanečnej scéne v Európe. V roku 2011 sa stala členkou Cirque du Soleil ako tanečníčka a vzdušná artistka v programe Michael Jackson Immortal World Tour.

Odroku 2013 bola tanečníčkou a vedúcou skúšok v Akram Khan Company a v súbore Wangramirez, s oboma ďalej hosťuje po celom svete.

Získala nomináciu na cenu National Dance Awards UK v kategórii výnimočná tanečníčka za rolu v predstavení Until the Lions.

Od roku 2006 tvorí vlastné choreografie ako Babae, Alter Egos, Heimkehr and Unda za svoju tvorbu získala medzinárodné uznanie. Spolupracovala s umelcami ako Akram Khan, Chen Shi-Zheng, Riz Ahmed, Viviana Durante a podieľala sa na kreatívnej výmene v akademických inštitúciách.

logo_goethe_institut
logo_CreativeEuropeRIGHT_EN
AW_Main

BABAE

Choreografia a tanec: Joy Alpuerto Ritter

Hudba: Vincenzo Lamagna

Svetlá: Arne Schmitt, Joy Alpuerto Ritter

Kostým: Lan Behrendt DYAO

Umelecký asistent: Lakas Steltner

 

Tridsaťminútové sólo inšpirované „majstrovským dielom čudnosti“, tancom bosorky Mary Wigman. Joy, ktorá vyrástla a vyštudovala klasický balet v Nemecku, skúma zdedený pohybový slovník, a nanovo konfiguruje moc a mystické praktiky ženy – bosorky. Kombinujúc filipínske korene ľudového tanca, klasické baletné vzdelanie a slovník hip-hopu a vogue, BABAE je ženská súhra animalistických a zmyslových vlastností rituálu a moci.

 

„Podstatou mojej tvorby je transformácia tela a energie – ľudskej aj živočíšnej“.

Joy Alpuerto Ritter

 

www.joyalpuertoritter.com