december 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Huang Yi

HUANG YI & KUKA

1  okóber 2017, 19.00

Mestské divadlo POH


HUANG YI

Taiwanský tanečník, choreograf, vynálezca a filmár Huang Yi je tvorca, ktorého priekopnícke dielo je presiaknuté jeho fascináciu partnerstvom medzi ľuďmi a robotmi. Prepája kontinuálny pohyb s mechanickými a multimediálnymi prvkami aby vytvoril tanec, ktorý korešponduje s tokom dát, čím sa tanečník stáva nástrojom tanca. Dance Magazine zaradil Huangi Yi medzi 25 tvorcov, ktorých treba sledovať. Huang sa o umenie zaujímal už od detstva, kedy trávil hodiny v štúdiu svojich rodičov a sledoval, ako vyučujú tango. Po boku otca sa venoval aj maľbe. Je pokladaný za jedného z najvýraznejších ázijských choreografov.

Huang Yi a KUKA, Huangovo prelomové a oceňované dielo, v ktorom vystupuje po boku robota, ktorého sám navrhol a naprogramoval, v roku 2013 otváralo festival Ars Electronica v rakúskom Linzi, medzinárodne uznávanú platformu pre digitálne umenie a mediálnu kultúru. V apríli 2017 otváralo predstavenie Huang Yi a KUKA konferenciu TED vo Vancouveri. Huangove choreografie aj diela, v ktorých vystupoval ako tanečník, si získali medzinárodné uznanie na scénach ako Joyce Theatre v New Yorku, Engien-Les-Bains Centre des Arts (Francúzsko), Tasdance a Dancenorth (Austrália), Cloud Gate 2 (Taipei), Indonézsky tanečný festival (Jakarta), New York Live Arts a American Dance Festival v Severnej Karolíne. Huangova spolupráca s Cloud Gate 2 absolvovala úspešné zahraničné turné. Huang získal ocenenia za svoju prácu pre Digital Arts Center Taipei (2010 a 2012) a na 3. Cross Connection Ballet International Choreography Competition v Kodani (2010) aj ďalšie ceny v Európe a Ázii.

HU CHIEN

Rodák z Tajwanu Hu Chien získal MFA v tanci a choreografii na Tanečnej akadémii Tapei National University of the Arts. Jeho nedávne vystúpenia zahŕňajú Special Order, Double Yellow Lines, Second Skin, SandWhisper. Huanga Yi. Hral tiež hlavnú úlohu v mikrofilme Immortelle holandského režiséra Davida Verbeeka, ktorý bol nominovaný v sekcii Spectrum Shorts na Medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame a sérii Shortcuts na Taipei Golden Horse Film Festival (2013). Hu bol členom Cloud Gate od sezóny 2012-2013 a od roku 2010 tancuje v Studio + Huanga Yi.

LIN JOU-WEN
Taiwanská tanečníčka LinYou-Wen získala BFA v tanci na Taipei National University of the Arts. V poslednom období účinkovala v predstaveniach Special Order, Light, Symphony ProjectSpin 2010 od Huanga Yi, v Sao Tonga Yang-Tze, hrala tiež hlavnú úlohu v mikrofilme Immortelle holandského režiséra Davida Verbeeka, ktorý bol nominovaný v sekcii Spectrum Shorts na Medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame a sérii Shortcuts na Taipei Golden Horse Film Festival (2013). Vytvorila pohybový dizajn pre Process of Death, ktorý získal prvú cenu na súťaži digitálnych predstavení na 2. Taipei Digital Art Festival. Lin tiež získala štipendium American Dance Festival v roku 2009. V rokoch 2010-2014 bola členkou Cloud Gate 2 a od januára 2014 tancuje so súborom Studio + Huanga Yi.

03-R.O.C.(TAIWAN)

HUANG YI & KUKA

Koncept a choreografia: Huang Yi

Hudba: Arvo Pärt, J.S. Bach, David Lang, W.A.Mozart

Kostýmy: Hu Chien&Lin Jou-Wen

Účinkujú: Huang Yi, Hu Chien&Lin Jou-Wen

Technický riaditeľ: Cheng Hao-Ting

Asistent techniky: Guan Sheng-Zhu

Manžér turné: Luo Sih-Wei

HUANG YI & KUKA je originálnou produkciou Huang Yi Studio+, vyvinuté v 3LD Art &Technology Center, v spolupráci s Sozo Artists. Na objednávku Quanta Arts Foundation

Upozornenie: V predstavení sú použité lasery a stroboskopické svetlá /


“Tancovať tvárou v tvár s robotom je ako pozerať na vlastnú tvár v zrkadle… Myslím, že som našiel kľúč ako preniesť ľudské emócie do robota,” tvrdí Huang.

Ako dieťa túžil Huang Yi po robotovi spoločníkovi. Ako dospelý vytvoril robota, s ktorým môže tancovať.

Významný taiwanský choreograf a tanečník Huang Yi a jeho robotický spoločník KUKA prinášajú do Bratislavy dokonalú precíznosť a pozoruhodný umelecký zážitok. V harmonickom prepojení tanečného umenia a vedy je HUANG YI & KUKA poetickým dielom, ktoré plynule prepája moderný tanec a výtvarné umenie so svetom robotov.

HUANG YI & KUKA odkrýva humanitu v sérii scénok medzi živými tanečníkmi a KUKOm, robotom, ktorého vytvoril a naprogramoval Huang.

Vyjadrenie umelca

Narodil som sa do zámožnej rodiny. Keď som mal 10 rokov, rodičia skrachovali. Naša štvorčlenná rodina sa presťahovala z luxusného domu do maličkého bytu. Ako dieťa som ustavične prechádzal z jednej miniatúrnej miestnosti do druhej a zažil som, ako sa moji rodičia pokúsili o samovraždu. Vyrastal som s pocitom, že musím byť dokonalé dieťa. Potlačil som všetky svoje emócie – vášeň, hnev a smútok, aby som sa stal tým dokonalým dieťaťom, robotom: poslušným, priateľským, vynikajúcim, pozorným, nikdy nerebelujúcim, snáď celkom bez osobnosti.

Ako dieťa som miloval kreslený príbeh o Doraemonovi, japonskej animovanej postave, mačacom robotovi, ktorý vždy vyrieši problémy svojho majiteľa. S robotmi ma zjavne niečo spája od malička, je to preto, že predstavujú niekoho, kto je lojálny? Alebo preto, že ich osudom je nebyť sebeckým? Rodičia mi našťastie umožnili stať sa performerom, čo mi najlepšie umožňuje ventilovať potláčané emócie. A chcel som nájsť spôsob, ako tancovať s robotom.

Venoval som sa výskumu najpokročilejších priemyselných robotov a KUKA bol výnimočný pre svoju stabilitu a plynulé línie v tvare ľudského tela. V roku 2010 som kontaktoval spoločnosť KUKA v Taiwane. Keď som im predstavil svoj plán, odpovedali: „Zákon hovorí, že keď sa robot pohybuje, človek nesmie do priestoru jeho pohybu vstúpiť. Ak nájdete spôsob, ako to urobiť požičiame vám KUKA.“

Našiel som spôsob a teraz mám vďaka Quanta Arts Foundation v Taiwane robota KUKA.

Pre mňa je predstavenie HUANG YI& KUKA procesom skrášlenia smútku a trápenia z môjho detstva. Je vyjadrením samoty, pochybností o sebe, sebarealizácie a pocitu spokojnosti. Snažil som sa vytvoriť krásnu ilúziu, aby som ubezpečil ľudí okolo seba, že všetko je v poriadku. Chcel som nám pripomenúť, že od samotného začiatku sme deťmi, odrastenými, no stále deťmi.

Huang Yi