apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

2018_JOSEF NADJ a EN-KNAP GROUP

JOSEF NADJ a EN-KNAP GROUP

(Francúzsko/Slovinsko)

DARK UNION

12. október 2018, 20.00

Mestské divadlo POH

EnKnap Group

10 rokov / 26 predstavení / viac ako 30 autorov

EnKnap Group pod vedením medzinárodne uznávaného choreografa a tanečníka Iztoka Kovača je jediným stálym súborom súčasného tanca v Slovinsku. Od roku 2009 má skupina výnimočných tanečníkov základňu v kultúrnom centre Španski Borci v ľubľanskej štvrti Moste. Od založenia v roku 2008 súbor EnKnap spolupracoval s viac ako 30 slovinskými a zahraničnými choreografmi a režisérmi z rôzneho estetického prostredia a vytvoril 26 celovečerných produkcií a tanečných filmov. Okrem vyše 50 vystúpení ročne v Slovinsku súbor pravidelne hosťuje na medzinárodnej scéne.

JOSEF NADJ

Chápať tanec predovšetkým ako priestor pre stretnutia – tak definuje svoju tvorbu Josef Nadj. Nie je iba choreografom, ale umelcom bez hraníc a obmedzení: Tanečníkom, výtvarníkom a fotografom, ktorého vízia ľudstva je poetická a vášnivá.

Josef Nadj ustavične hľadá nové formy a skúma ľudskosť čo najbližšie k ľudskej pravde. Počas svojej kariéry siahajúcej od Canard pékinois/Pekingská kačka(1987) ažpo Penzum(2017), Nadj vytvára nástojčivé a vášnivé choreografie striedavo vážne a súcitné, hlboké a humorné. Či sa vracia k tvorbe atypických autorov (Beckett, Kafka, Michaux) alebo si na javisko prinesie maľbu (ako v predstavení s Miquelom Barceló), Josef Nadj prekvitá v dokonalej telesnej slobode. Oscilujúc medzi realitou a fantáziou, tradíciou a modernou, Nadj skúma to podstatné: vzťah človeka k samému sebe. Pretože pre Nadja je tanec vo svojej podstate aktom ľudskosti.

Diela Josefa Nadja sa postupne stali referenciou pre moderný tanec. Okrem mnohých ocenení vo Francúzsku (Carte Blanche at the Grande Halle de La Villette in Paris in 2014; Associated Artist na 2006 Avignon Festival, ktorý Nadja oficiálne označil za “tvorcu bez hraníc”), je jeho tvorba uznávaná a oceňovaná po celom svete a s nadšením prijímaná vo vyše 50 krajinách na piatich kontinentoch, kde ju videlo viac ako 400 000 divákov najvýznamnejších tanečných divadiel. Josef Nadj čerpá inšpiráciu z veľkých mýtov ľudstva a s vášňou spája umelecké disciplíny a kultúrne referencie v snahe o vytvorenie univerzálneho jazyka. V rokoch 1995 – 2016  bol Nadj riaditeľom Centre Chorégraphique National d’Orléans. Od roku 2017 žije v Paríži a tvorí pre svoj nový súbor Atelier 3+1.

Predstavenie súboru EN-KNAP sa koná s finančnou podporou Mesta Ľubľana – Oddelenie kultúry, a Ministertsva kultúry Slovinskej republiky.
logo_slovinsko_MK_eng
knap_ljubljana

Dark union

Choreografia: Josef Nadj
Hudba: Csik Zenekar, Josef Nadj
Svetelný dizajn: Jaka Šimenc and Hotimir Knific (Based on the concept of Josef Nadj)
Kostýmy: Katarina Škaper (Based on the concept of Josef Nadj)
Vedenie skúšok: Nohemi Barriuso
Interpretácia: Luke Thomas Dunne (Veľká Británia/Great Britain), Ana Štefanec Knez (Slovinsko/Slovenia), Jeffrey Schoenaers (Belgicko/Belgium), Lada Petrovski Ternovšek (Chorvátsko/Croatia), Matea Bilosnić (Chorvátsko/Croatia), Gilles Noël (Belgisko/Belgium)
Výkonný producent: Karmen Keržar
Preklad: Jure Škerl, Nina Smerkol
Javiskový majster: Jaka Šimenc
Technický tím: Leon Curk, Gal Škrjanec Skaberne, Omar Ismail, Hotimir Knific, Aleksander Plut, Špela Škulj
Výroba kostýmov: Atelje d.o.o.
Fotografie a video: Andrej Lamut
Dizajn: nejaaka
PR a editing: Nina Smerkol
Marketing:  Goran Pakozdi
Finančný manažér: Julija Travančić
Koordinátor a organizácia programu: Zala Česnik
Riaditeľka Španski Borci Cultural Centre EN-KNAP Productions – Programový manažér a vedúca produkcie: Marjeta Lavrič
EN-KNAP Productions Výkonný riaditeľ a Španski Borci Cultural Centre umelecký riaditeľ: Iztok Kovač
Produkcia: EN-KNAP Production
Koprodukcia: Atelier 3+1

 

V roku 2017 Iztok Kovač, umelecký riaditeľ EnKnap Group, pozval Josefa Nadja, aby vytvoril revidovanú verziu svojej prvej legendárnej choreografie Canard pékinois(Pekingská kačka, 1987). Keď sa neskôr Nadj stretol so šiestimi tanečníkmi, rozhodol sa, že sa bude venovať jedinému motívu z pôvodného diela a tak vyjadrí rôzne variácie tragického a temného spojenia. Po premiére 30-minútovej choreografie v júni 2017 sme boli príjemne prekvapení, keď nás Nadj oslovil s tým, že by chcel ďalej pracovať s našimi tanečníkmi a vytvoriť celovečernú choreografiu. Tak vznikla najnovšia produkcia EnKnap – Dark Union. Ide skutočne o výnimočný kompliment pre EnKnap, jeho zrelý, rôznorodý umelecký výraz ako aj fyzickú pripravenosť.

Choreografa JOZEFA NADJA média často označujú ako mága javiska. Dark Unionje nová verzia jeho prvej slávnej choreografie Pekingská kačica. Po prvý raz, vo svojej kariére opustil javisko ako interpret a začal tým nové štádium svojej kariéry.

Dark Unionje tragický príbeh novomanželov, ktorí zažili len krátke chvíle šťastia, pokým ich nepredvídateľnosť života rozdelila. Nadj sa spolu  s tanečníkmi snažia evokovať pochnúrnu emóciu sprevádzajúcu tento smutný vzťah, ktorý sa v Nadjom rodnom meste stal takmer legendou. Udalosť, ktorej bol Nadj svedkom ako dieťa je pretavená do choeografie a slúži ako metafora plynutia času. Nadj vníma novú choreografiu ako príležitosť pre novú generáciu čeliť kľúčovým témam príbehu. Zaujímavé je, že hoci je nová choreografia podstatne kratšia než pôvodné dielo, jej téma je ďaleko univerzálnejšia  – akoby chcela tento okamih uchovať pre večnosť. Na základe osobného príbehu presahujúceho subjektívne videnie a pomocou umeleckej transformácie sa kus stáva intímnou mytológiou rozkvitajúcou do univerzálneho umeleckého diela.

„Pre mňa táto choreografia symbolizuje dlhú cestu, ktorú som ako umelec prešiel. Je to niečo ako stroj času. Neočakával som, že sa vrátim na začiatok mojej 30-ročnej kariéry. Bol to Iztok Kovač, kto ma pozval spolupracovať s EnKnap a práve to zapálilo iskru a chuť vrátiť sa späť a ešte raz hľadať podstatu môjho prvého diela. Len vďaka odstupu času a emócií som pochopil, čo je naozaj podstatou mojej choreografie – v roku 1987 som chcel vyrozprávať príbeh, ktorý som zažil v rodnej Kanjiži, no dnes si uvedomujem, že tento kryštalizovaný motív, ktorý zobrazujem v revidovanej verzii choreografie, je v skutočnosti nadčasový. Podstata kusu sa preto prejavuje s neuveriteľnou ľahkosťou v tejto novej realite, v roku 2018. Pôvodný príbeh sa stal iba malým fragmentom omnoho širšieho kontextu. Niekedy mám pocit, akoby si bola choreografia vypýtala túto revíziu, do ktorej som vložil všetky moje nové skúsenosti a získané vedomosti. Jej motív je nabitý energiou a je to cítiť v celom tanečnom materiáli. To, čo sme robili s EnKnap, bol experiment, ktorý vnímam ako zázrak. Naplnil ma novou energiou, najmä vďaka virtuozite EnKnap Group a jeho tanečníkov, po mentálnej aj fyzickej stránke. Práve vďaka tomu toto stretnutie fungovalo.“

Josef Nadj

www.en-knap.com