december 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

2018_TEREZA HRADÍLKOVÁ a kol.

TEREZA HRADÍLKOVÁ a kol.

(Česká republika)

ŠVIHLA

14. október 2018, 20.00

A4 – priestor súčasnej kultúry

TEREZA HRADÍLKOVÁ

Tereza Hradilková začínala s tancom už ako dieťa vo folklórnom súbore Valášek, a potom sa rozhodla študovať na konzervatóriu Duncan Centre a náväzne i na TheTheaterschool Amsterdam. Na dva mesiace sa vydala zbieraťskúsenosti do New Yorku a potom už začala tancovať s rôznymi choreografmi v Českej republike a zahraničí. So svoju prvotinou, duetomProměnnás EinatGanz, sa hneď kvalifikovala na AerowavesSpring Forward. Aby mohla ďalej experimentovaťstala sa spoluzakladateľkou priestoru Truhlárna, kde potom vytvárala svoje doteraz najúspešnejšie sólo Švihla, ocenené medzinárodnou porotou Českej tanečnej platformy a mnohými pozvaniami do zahraničia, vrátane Rencontres chorégraphiques internationales des Seine-Saint-Denis, Julidans či Tanzmesse 2018.

ŠVIHLA

Koncept, choreografia, interpretácia: Tereza Hradilková

Dramaturgia a režijná spolupráca: Biljana Golubović

Hudba naživo: Filip Míšek

Svetelný dizajn: Pavel Kotlík

Kostýmy: Marjetka Kürner Kalous

Zvuk: Michal Sýkora

Konzultácia: Lukáš Jiřička

Produkcia: Veronika Hladká

Koprodukcia: Tanec Praha/PONEC- divadlo pro tanec, Studio Truhlárna

Poďakovanie: Jakub Hradilek, Daniel Wunsch, Petr Horký, Jan Horák, Palo Kršiak, Festival Bazaar, Dan Gregor

S podporou: Ministerstvo kultury ČR, Nadace Život umělce

 

Tereza Hradilková našla inšpiráciu k fyzicky náročnej výzve, akou Švihlabezpochyby je, pri práci na tanečnom filme Beating. Fascinovaná ľahkosťou, s ktorou boxeri skáču cez švihadlo, ich rytmom a súhrou rúk a nôh, sa pustila do skúmania svojich vlastných hraníc. Švihadlo nemusí byť len detskou hrou, symbolizuje i ambíciu túžbu po výkone, snahu o sebazdokonaľovanie. „Preskakuješ sám seba, prekračuješ svoje hranice, alebo si naopak uväznený v opakujúcom sa kruhu, z ktorého sa nedá vystúpiť?“ pýta sa performerka, ktorej dielo získalo cenu Tanečná inscenácia roku 2017.

Tereza Hradilková priniesla najoriginálnejší inscenačný koncept, ktorý sa objavil v programe. Pre prenesenie emócií ženy v behu jej života využila obľúbenú a základnú detskú dievčenskú hru – skákanie cez švihadlo, vytvorila tým senzačnú javiskovú metaforu a zároveň podmienky pre svoj pohybový výkon, fyzicky veľmi náročný.“

Nina Vangeli.