jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

2022_Cassiel Gaube (BE)

Cassiel Gaube/BE

22. 10. 2022 / 20.00 hod.                  

A4


CASSIEL GAUBE

Cassiel Gaube je tanečník a choreograf, ktorý v roku 2016 absolvoval štúdium na Performing Arts Research and Training Studios (P.A.R.T.S.) v Bruseli. Ako tanečník spolupracoval s choreografmi Manon Santkin & Benjaminom Vandewalle, ako aj s multidisciplinárnym umelcom Fabriceom Samynom. V ostatných troch rokoch sa Cassiel venoval najmä štúdiu a praktizovaniu house dance na klubovej scéne v Paríži a New Yorku. V súčasnosti rozvíja svoju tvorbu na pomedzí súčasného tanca a hip hopu a Clubbing dances. Tento počin vníma ako prácu, ktorej cieľom je zorientovať sa v búrlivých ekosystémoch týchto praktík, ako možnosť experimentovať s formami, ktoré sú zaužívané, a na vymýšľaní nových.

Cassiel vytvoril sólové predstavenie Farmer Train Swirl – Étude, ktoré je výsledkom subjektívneho skúmania oblasti house dance. Dielo malo premiéru na festivale End of Winter v Kunstencentrum BUDA (Kortrijk) vo februári v roku 2019. Odvtedy ho uviedli v divadelných a múzejných priestoroch, ako aj v kluboch. Na základe jeho prvej choreografie Cassiela oslovilo k spolupráci niekoľko ďalších tvorcov. V súčasnosti spolupracuje s bruselským a berlínskym vydavateľstvom Ensemble, pre ktoré vytvoril klubovú verziu tohto sóla a plánuje s ňou európske turné po house kluboch. House po celej Európe.

Anne Teresa De Keersmaeker Cassiela oslovila s ponukou vytvoriť časť materiálu pre novú javiskovú verziu West Side Story, ktoré tvorí pre Broadway. V rokoch 2019 a 2020 Cassiel pôsobil v parížskej La Ménagerie de Verre. V roku 2021 tu uviedol nové dielo – trio Soirée d’études rozvíjajúce výskum začatý v Farmer Train Swirl.

Ako pedagóga Cassiela pravidelne pozývajú prednášať na odborné školenia a workshopy, v tanečných štúdiách ako DansCentrumJette, La Raffinerie – Charleroi Danse, P.A.R.T.S. SummerSchool v Bruseli a La Ménagerie de Verre v Paríži.

Pri produkcii svojich diel Cassiel spolupracuje s bruselským produkčným domom Hiros. Distribúciu jeho diel riadi spoločnosť ART HAPPENS so sídlom v Gente.

 

SOIREÉ D´ETUDES

Choreografia: Cassiel Gaube

Účinkujú: Cassiel Gaube, Alesya Dobysh, Waithera Schreyeck

Dramaturgia: Liza Baliasnaja, Matteo Fargion, Manon Santkin, Jonas Rutgeerts

Zvuk: Marius Pruvot

Technická podpora a svetlá: Luc Schaltin

Produkcia: Hiros

Distribúcia: ART HAPPENS

V Soirée d’études Cassiel Gaube prehlbuje výskum, ktorý začal v sóle Farmer Train Swirl – Étude, pričom vytvára dielo skúmajúce bohatý slovník house dance v neustále sa vyvíjajúcej a rozširujúcej sérii etúd. Etuda je v hudbe skladbou, ktorá má slúžiť ako príležitosť na skúmanie možností konkrétnej techniky a experimentovanie s ňou, čo je podobné spôsobu, akým sa praktizuje house dance. Tanečník vychádza zo všeobecne známych krokov, hľadá ich variácie a inovatívne spôsoby ako ich spoločne prepájať. Spoločná znalosť tejto techniky umožňuje ľuďom z komunity čítať tanec toho druhého. Cassiel spolu s tanečníkmi, ktorí majú skúsenosti so street dance, objavuje a ukazuje zručnosti, ktoré táto prax vytvára a vyžaduje.

 

Koprodukcia: La Ménagerie de Verre, Centre Chorégraphique National de Caen en Normandie dans le cadre de l’Accueil-studio, Kunstencentrum BUDA (Kortrijk), workspacebrussels, wpZimmer, C-TAKT, CCN-Ballet national de Marseille dans le cadre de l’accueil studio/Ministère de la Culture, KAAP, Charleroi danse, La Manufacture CDCN Nouvelle-Aquitaine Bordeaux – La Rochelle, Danse élargie 2020, CND Centre national de la danse, les ballets C de la B dans le cadre de résidence Co-laBo, La Place de la Danse – CDCN Toulouse/Occitanie dans le cadre du dispositif Accueil Studio, CNDC Angers, Le Phare – CCN du Havre Normandie, Le Dancing CDCN Dijon Bourgogne-Franche-Comté

S podporou: Flemish Government, Kunstenwerkplaats, Teatro Municipal do Porto, Iaspis The Swedish Arts Grants Committee’s International Programme for Visual Artists, Tanzhaus Zürich, School van Gaasbeek, Le Quartz – Scène nationale de Brest, ONDA

Špeciálne poďakovanie: Erik Eriksson, Yonas Perou, Federica “Mia” Miani, Diego “Odd Sweet” Dolciami

Fotografie / Photos: Marc Domage

https://hiros.be/en/artist/cassiel-gaube/