december 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

2022_Martin Kilvády – workshop

WORKSHOP

14. október 2022

Vysoká škola múzických umení

MARTIN KILVÁDY

(Slovensko/Belgicko)

Martin Kilvády vyštudoval pedagogiku súčasného tanca na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Medzi choreografov a učiteľov, ktorí najviac ovplyvnili jeho ďalší tanečný vývoj, patria Ján Ďurovčík a Libor Vaculík. V rokoch 1992 až 1996 bol členom baletného súboru Torzo a ako slobodný umelec účinkoval vo viacerých inscenáciách Opery a Baletu Slovenského národného divadla. V roku 1997 sa stal členom tanečného súboru Rosas Anny Teresy de Keersmaeker v Bruseli. Tancoval v inscenáciách Would, MicrocosmosAchterland. Spolupodieľal sa na tvorbe predstavení Just Before, Drumming, I SaidIn Real Time. Počas rokov pôsobenia v súbore Rosas mu tanečné obzory rozšírili učitelia David Zambrano a Chrysa Parkinson.

V rokoch 2001 až 2004 spolupracoval s choreografom Robertom Olivanom na tvorbe predstavení Natural Strange DaysDe Farra. V sezónach 2002 – 2004 spolupracoval s cirkusovou skupinou Rital Brocante. Od roku 2003 je členom súboru Thomasa Hauerta Zoo, kde účinkoval v predstaveniach Five, Modify, More Less Said Songs, Walking Oscar, Puzzled a Accords. Martin Kilvady je spoluzakladateľom tanečnej skupiny Les SlovaKs Dance Collective, v ktorej sa podieľal na tvorbe inscenácií Opening Night, Journey Home a Fragments. Martin Kilvády robí nepretržitý pohybový výskum a vyučuje už viac ako 25 rokov.

ALL INCLUSIVE

(vtipný zmätok oddialenia a nerdovská jasnosť priblíženia)

25 rokov pôsobím na scéne profesionálneho súčasného tanca. Užíval som si štúdium, zoznamoval sa s náročnosťou kreatívneho procesu, strávil som nespočetné hodiny s ľuďmi, ktorých mám rád, cestoval som po svete a prezentoval tvorbu na scéne a v skúšobných sálach. Všetky tieto skúsenosti prispeli v vytvoreniu „Martinovho tanca“, môjho tanečného štýlu. Nikdy  v živote som nerobil nič, čo by nebolo improvizované. Improvizáciu používam vo svojom výskume, na predstaveniach, počas tréningov a aj ako nástroj terapie.

Učím ďalších v podstate všetko, čo som sa naučil a čo som prežil ja. To, čo vám ponúkam, je skúsenosť môjho remesla, okamih štúdia v knižnici mojich vedomostí. Naučím vás metódy, ktoré vám dajú konkrétne a uchopiteľné nástroje pre tanec. Tieto nástroje som vyvinul so zámerom kultivovať uvedomenie, čo je schopnosť, ktorá vám pomôže získať prístup k svojimi pocitom. Študijný proces vám radikálne rozšíri pohybový slovník a naučí vás, ako presvedčivejšie využívať reč tela.

Martin Kilvády