jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

2022_Niv Sheinfeld & Oren Laor (IL)

Niv Sheinfeld & Oren Laor / IL

17. – 18. 10. 2022 / 20.00 hod.                  

Štúdio SND


NIV SHEINFELD & OREN LAOR

Niv Sheinfeld a Oren Laor spolu tvoria od roku 2004 a patria k popredným predstaviteľom izraelskej tanečnej scény. Sheinfeldovo zázemie tanečníka a Orenovo divadelné vzdelanie im umožňujú prelínať žánre, kombinovať tanec s performatívnym umením a fyzickým divadlom.

Vo svojej tvorbe Sheinfeld a Laor reflektujú svoje osobné skúsenosti a motivácie, ale aj sociálne a politické témy. Ich tanečný slovník spája tradične definovaný tanec a súčasné otvorenosť novým výrazovým formám a inšpiruje sa vysokým umením aj pop kultúrou.

<p“>Popri práci na vlastných nezávislých projektoch sa venujú aj tvorbe choreografií pre iné súbory.

Ich choreografia Two Room Apartment získala od združenia izraelských tanečných kritikov cenu za najlepšie predstavenie sezóny 2013, Third Dance sa stalo podľa kritiky najsilnejším predstavením roku 2018.

Sheinfeld a Laor vyučujú performatívne umenia a výskum tanca na tanečných a divadelných akadémiách v Izraeli aj vo svete. Sú tiež členmi umeleckej rady divadla Thuma v Tel Avive.

Tvorba dvojice Sheinfeld & Laor je prezentovaná na významných platformách v Izraeli, ako sú Israel Festival, Curtain Up, International Exposure a Tmuna Festival, ako aj na renomovaných festivaloch a divadlách v zahraničí, ako sú  Montpellier Dance Festival, Rencontres Choregraphique Internationale Saint Denis, Tanz Im August, Munich International Dance Festival, Centre Gavriella Mistral, Theater im Pumpenhaus, 4+4 Days in Motion, Tanec Praha, Julidans Festival, The Place, Pavilion Noir, Klap Maison de la Danse, Dampfzentrale Bern, American Dance Festival (ADF), Centre Nationale de la Dance (Pantin), Kaserne, Belehradský tanečný festival, Palais des Beaux Arts, Divadelný festival Sibiu, Cafe Budapest Festival, Abrons Arts Center, Aura Dance Festival, Bratislava v pohybe, Tanz! Heilbronn, Mousonturm a mnohé ďalšie.

ART ATTACK

Tvorcovia: Niv Sheinfeld and Oren Laor

Tanečníci a spolutvorcovia: Tal Adler Arieli, Roni Chadash, Niv Sheinfeld, Oren Laor

Manažérka skúšok: Melanie Berson

Umelecká konzultantka: Nataly Zuckerman

Svetelný dizajn: Matan Preminger

Hudba: The Smiths, Siouxsie and the Banshees, New Order, Fun Boy Three, Talking Heads, Yazoo, Wolfgang Amadeus Mozart, PIL (Public Image Ltd)

Fotografie: Efrat Mazor

Predstavenie vzniklo v koprodukcii s: Theater Im Pumpenhaus (Münster, Nemecko/Germany), a v Izraeli/ and in Israel: Suzanne Dellal Centre’s Artist in Residency Program, Tmuna Theatre, Israeli Lottery Fund, Acco Fringe Festival.

Poďakovanie: Nava Zuckerman, Shalom Shmuelov, Ofer Amram, Ran Brown, Dr. Idit Suslik, Reut Shaibe.

ART ATTACK je oslavou tanca, hudby a inšpiratívnych textov 20. storočia.

New Wave a postpunk 80. rokov sú výkrikom generácie, ktorá sa ocitla uprostred politických, ekonomických a kultúrnych nepokojov a zároveň ukazuje, že popová hudba môže byť aj intelektuálne nabitá. Nie je prekvapujúce, že mnohí hudobníci boli v tej dobe ovplyvnení veľkými umeleckými manifestmi 20. storočia, ktoré slúžili ako vyhlásenie cieľov a výzva k činom.

Tieto manifesty písali v priebehu dejín zanietení umelci v reakcii na obdobia krízy a sociálnej nestability s cieľom predstaviť alternatívu k existujúcemu poriadku.

Sheinfeld a Laor sa vracajú k týmto zdrojom inšpirácie, aby sebe a svojmu publiku pripomenuli silu umenia, ktoré nás dokáže pohnúť, vytvoriť zmysel a formovať spoločenstvo.

http://www.nivoren.com/