júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

2022_RONI CHADASH – workshop

WORKSHOP

17. október 2022

Vysoká škola múzických umení

RONI CHADASH

(Izrael)

Roni vyrastala v Kfar Šmaryahu a od roku 2013 žije v Tel Avive v Izraeli. V roku 2009 absolvovala tanečné oddelenie Hayuval High School v Herzlii. Po absolvovaní vojenskej služby (2009 – 2011) absolvovala ročný tréningový program súboru Vertigo a zúčastnila sa študijného programu Gaaton Dance Workshop (2011 – 2013). V roku 2014 vytvorila svoje prvé dielo Spineless, tanečné video, ktoré sa veľmi rýchlo stalo virálnym v Izraeli a v zahraničí. O niekoľko mesiacov neskôr uviedla svoje prvé sólové dielo Ani-Ma, ktoré získalo prestížnu cenu Suzanne Dellal v súťaži „Shades in Dance“ 2015. Odvtedy Roni naďalej rozvíja svoj jedinečný pohybový jazyk a prezentuje svoju tvorbu v Izraeli aj v zahraničí. Vo svojom pohybovom výskume neustále hľadá inštinktívne, emocionálne a surové motívy pohybu. Jej tvorbu charakterizuje snaha dekonštruovať telo, pohyb, obraz, vzťah medzi divákmi a účinkujúcimi a samotný akt predstavenia. Telo zbavuje histórie, stereotypov a nálepkovania a konfrontuje ho s nahou prítomnosťou.

Ako tanečníčka Roni spolupracovala s rôznymi choreografmi v Izraeli a v zahraničí, vrátane Niva Sheinfelda & Orena Laora, Mayi Brinner, Odelyi Kuperberg a Satoshiho Kuda. Roni Chadash vyučuje súčasný tanec na najprestížnejších tanečných školách v Izraeli, napr. Gaaton Dance Workshop, The Maslool, Ironi Aleph Dance Department, Jerusalem Academy of Music & Dance a Vertigo Workshop.

WORKSHOP

Workshop začína jemnou rozcvičkou na podlahe, ktorá sa zameriava na prenos hmotnosti, využívanie hrán a kĺbov tela ako motora pohybu, uvoľňujúcu prácu svalov, vysúvanie tela do priestoru a ďalšie prvky prevažne prevzaté z release techniky a Feldenkraisovej metódy, prispôsobené vlastnému výskumu tela a jeho možností.

Vo workshope pokračujeme až do stoja, absolvujeme niekoľko dynamic & flowing cvičení, v ktorých sa zameriame na rôzne prvky, napr. pohyb v priestore, pohyb smerom na podlahu a späť, twisty, diferenciáciu častí tela, zvyšovanie rozsahu pohybu.

V týchto cvičeniach sa hráme s rôznymi vlastnosťami a štruktúrami tela, aby sme zmenili spôsob, akým pristupujeme k cvičeniu a nekonečným možnostiam, AKO pohybujeme tou istou časťou tela.

Po zahriatí a rozprúdení energie v tele a silného spojenia s impulzmi tela sa začne druhá časť hodiny, s otvorenou kombináciou. Najprv sa naučíme pohybové kombinácie a potom ich každý rozohrá vo vlastnej interpretácii. Hlavným princípom je sloboda a priestor pre telo v reálnom čase, zatiaľ čo ho zároveň pozorujeme. Táto časť workshopu zvyčajne účastníkov hlboko fyzicky aj emocionálne zasiahne, a na mnohých pôsobí terapeuticky.