jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

2023 DIVADLO ŠTÚDIO TANCA (SK)

Foto Martin Dubovský

DIVADLO ŠTÚDIO TANCA (SK)

14. októbra 2023 / 20.00 hod.

A4 – priestor súčasnej kultúry

László Fülöp

László Fülöp – jemný barman, introvertný asistent v obchode, tanečník, performer, choreograf a zakladateľ združenia Timothy and the Things sa narodil v Budapešti. Po štúdiách na Budapeštianskej akadémii súčasného tanca pracuje na voľnej nohe a spolupracuje s mnohými tanečnými združeniami nielen z Maďarska. Popri tom vytvára autorské choreografické diela pod vlastnou značkou Timothy and the Things. Jadrom jeho záujmu je skúmanie všetkých možných foriem ľudského správania a komunikácie z najrôznejších uhlov, bez zovšeobecňovania a predsudkov prostredníctvom výsostne osobnej optiky. Kľúčovou ambíciou jeho tvorby je konfrontácia divákov s vnútornými procesmi, ktoré na úrovni podvedomia ovplyvňujú a určujú ľudské rozhodnutia a činy.

 

Vince Varga

Vince Varga je multidisciplinárny umelec. Jeho diela sa rodia zo zhluku audiovizuálneho rozprávania, komponovania, divadla, svetelného dizajnu a živých vystúpení. Po niekoľkých rokoch aktívneho pôsobenia na lisabonskej hudobnej scéne a vyše ročnom pobyte v Kuala Lumpure v súčasnosti žije v rodnej Budapešti. V divadle spolupracoval na inscenáciách režisérov Gábora Zsámbékiho, Kriszty Székelyovej či Viktora Bodóa. Účinkoval v Deutsches Schauspielhaus Hamburg, Volkstheater Wien, Schauspiel Stuttgart, Grand Théâtre de Genève, Palace of Arts, Divadlo Józsefa Katonu či Trafó Budapešť.

AT THE HORIZON OF NO RETURN

 

Choreografia: László Fülöp

Hudba: Vince Varga

Asistent dramaturgie: Zebastián Méndez Marín

Svetelný dizajn: Ján Čief

Scénografia a kostýmy: Ivana Macková

Účinkujú: Tibor Trulik, Michaela Mirtová, Jason Yap, Diego Álvarez Sanóu, Indira Chamalé Ortiz, Cindy Ng

Je slobodná vôľa skutočná, alebo je len ilúziou náhodne vytvorenou v priebehu evolúcie ľudstva? Je ľudská rasa odsúdená k zániku? Sme odsúdení alebo požehnaní ilúziou vlastného ega? Aj to sú otázky, na ktoré hľadá odpoveď choreograf László Fülöp v tanečnom predstavení At the horizon of no return (Na horizonte bez návratu). Dielo vytvorené pre umelecký súbor Divadla Štúdio tanca  je zamyslením o stave, v ktorom sa momentálne nachádza civilizácia, Zem a vesmír. Východiskom jeho reflexie je pozorovanie tela, ktoré na dané udalosti vedome či nevedome reaguje.

V každom momente sa ľudstvo stretáva s večnou snahou udržať si čo najväčšiu stabilitu života. Ak by sme sa odklonili od konštanty, v ktorej žijeme, stratili by sme pravdepodobne dôvod zaoberať sa samými sebou. Hovoriť o človeku ako o hlavnom konateľovi by prestalo mať zmysel. Zdá sa ale, že v prírode je jedinou konštantou samotná premena (neustála zmena) a my ako ľudský druh nepretržite hľadíme na horizont bez návratu. Ako odpovieme na toto volanie po zmene? Tým, že sa prispôsobíme toku neustálych zmien, alebo zostaneme len pozorovateľmi na okraji týchto premenných udalostí a budeme sledovať, ako sa realita vzďaľuje? Ak zostaneme v roli pozorovateľov, nezmení nás to tiež? Ako je v celom tomto procese prítomné vedomie? Čo je jeho podstatou a akú má v našom rozhodovaní úlohu? Ide o nástroj, ktorý nám pomáha prekonávať  limity a zákony nášho života (vesmíru), alebo je to len náhodný vedľajší efekt?