júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

2022 ADRIENN HÓD, MARTINA HAJDYLA, SOŇA FERIENČÍKOVÁ

Foto Vojtěch Brtnický

ADRIENN HÓD, MARTINA HAJDYLA, SOŇA FERIENČÍKOVÁ

(Maďarsko, Česká republika, Slovensko)

A-4 priestor pre súčasnú kultúru

6. júna 20.00 hod

 

Adrienn Hód je choreografka žijúca v Budapešti. Od roku 2007 vedie HODWORKS, medzinárodne uznávanú tanečnú skupinu zameranú na súčasný tanec. Vo svojich dielach de-konštruuje štruktúry tela, pohybu, priestoru a hudby, aby ich prestavala prekvapivými spôsobmi. Behom práce v štúdiu vytvára intímne situácie v ktorých tanečníkom poskytuje priestor a dôveru, aby sa otvorili svojej telesnosti, pocitom a emóciám. Jej metódy sú postavené na improvizácii, ktorá sa potom na javisku prejavuje v rámci štruktúry. Nebojí sa pracovať na doposiaľ neprebádanom území.

Soňa Ferienčíková je slovenská tanečnica, performerka, učiteľka a zakladateľka tanečnej organizácie BOD.Yngo. Svoje profesionálne pohybové vzdelanie začala štúdiom na Tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej v Bratislave, pokračovala štúdiom v Prahe (Akademie múzických umění), Antverpách (The Royal Conservatoire) a Salzburgu (Salzburg Experimental Academy of Dance). Soňa je iež certifikovanou inštruktorkou pilates (Steele Pilates, NYC). Okrem súčasného tanca sa venuje experimentálnemu a dokumentárnemu divadlu a tanečným filmom. Jej najnovšie sólo EVERYWHEN bolo nominované na prestížnu slovenskú divadelnú cenu DOSKY 2018 a mala možnosť s ním vystúpiť po celej Európe i v Mexiku.

Martina Hajdyla je slovenská tanečnica a choreografka, ktorá žije v Prahe. Absolvovala Konzervatórium J. L. Bellu v Banskej Bystrici a Akademii múzických umení v Prahe. Je zakladajúcou členkou taneční skupiny ME-SA. V roku 2015 vyhrala cenu Tanečnica roku za svoj výkon v inscenácii SuperNaturals. Za svoje vystúpenie v sólo projekte L – One of the Seven bola Martina nominovaná na prestížnu českú cenu Thálie 2016.

 

Marcio Kerber Canabarro je tanečník, performer, tvorca žijúci v Berlíne. Má bakalársky titul zo sociálnej komunikácie na brazílskej UNIJUI a magisterský zo štúdia performancie na SEAD v Salzburgu. Okrem spolupráce s Adrienn Hód od roku 2011, spolupracuje tiež s tanečnými a pohybovými umelcami ako sú Meg Stuart, Sara Shelton Mann, Keith Hennessy, Peter Pleyer, Mark Tompkins and Benoit Lachambre.

 

Ármin Szabó-Székely je dramaturg na volnej nohe. V roku 2012 absolvoval Univerzitu divadla a filmových umení (Színház- és Filmművészeti Egyetem) v Budapešti. Okrem spolupráce so spoločnosťou HODWORKS od roku 2010 tiež pracuje pro najrôznejšie štátne a nezávislé divadlá, ale aj tanečné skupiny v Maďarsku, ale tiež v Štýrskom Hradci, Stuttgarte, Brémách, Ljubljaně, Kaunasu či Torinu. Od roku 2016 prednáša na Univerzite divadla a filmových umení v Budapešti, kde tiež získal roku 2021 doktorát.

 

Ábris Gryllus je hudobník a mediálny umelec, ktorý vyštudoval na katedre médií na Univerzite umení a designu Moholy-Nagyho v Budapešti, kde v súčasnej dobe učí design a zvukový design už od roku 2015. Jeho hudobné práce a spolupráce vydali hudobné vydavateľstvá akými sú Farbwechsel, Exiles and Total Black. Ku skupine HODWORKS sa pridal v rámci predstavenia Solos v roku 2017 ako hudobný editor. Ako skladateľ a hudobný editor sa podieľal i na ďalších predstaveniach od HODWORKS: Sunday, Mirage, Coexist and Amber.

Projekt z verejných zdrojov podporil 

SOFT SPOT

 

Soft Spot je experimentálne fyzické predstavenie zrodené v spolupráci slovenských tanečníc Martiny Hajdyla, Soni Ferienčíkovej a maďarskej choreografky Adrienn Hód. Prostredníctvom improvizácie a výskumu fyzického tela skúmajú vzťah medzi telom, osobnosťou a významom. Čo vnímame, keď sa pozrieme na ľudské telo? Čo nám hovorí tvár, gesto, postavenie a pohyb tela? Ako komunikujeme prostredníctvom tela s ostatnými? Soft Spot si pohráva s rozostrovaním ľudských vlastností, pýta sa, čo nás ako ľudí definuje a obzerá sa po akomsi skrytom citlivom mäkkom mieste” vo vnútri nás samotných.

 

Choreografia: Adrienn Hód 

Tvorba a interpretácia: Martina Hajdyla, Soňa Ferienčíková

Hudobný skladateľ: Ábris Gryllus 

Dramaturgia: Ármin Szabó-Székely

Pohybová spolupráca: Márcio Kerber Canabarro 

Vizuálna spolupráca: Mária Júdová 

Kostýmy: Lucia Škandíková 

Svetelný design: Tomáš Morávek 

Technická podpora: Daniel Kozlík

Produkcia: Romana Packová

PR: Alice Krajčírová

Grafika: Yara Abu Aataya

Producenti: Lucia Šimášková / BOD.Yngo, Jiří Hajdyla/ ME-SA, György Ujvári-Pintér / HODWORKS 

 

Koprodukcia: ME-SA, BOD.Y ngo, HODWORKS

Partneri koprodukcie: 

Tanec Praha z.ú. / PONEC – taneční divadlo, Platforma pre súčasný tanec, Asociácia Bratislava v pohybe, OFF Foundation

S podporou: Fond na podporu umenia, Mezinárodný visegrádský fond, Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kultury ČR

Speciální poděkování: 

Csaba Molnár, Adam Czirák, Dano Raček, Petr Soukup, Mia Majeríková, Maker Keveš, Márk D. Molnár, Soňa Kúdeľová, Viera Farbiaková, Petr Goro Horký, Jenda Niesit, Mariana Novotná, Michal Šimečka, Agi Ferienčíková, Tatiana Lacová, Karol Laco, Lenka Sedláčková, Aneta Jiroušková, Adéla Jiroušková.

foto Ctibor Bachratý