júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

• Cie. Philippe Saire (Švajčiarsko)

Cie. Philippe Saire (Švajčiarsko)

Vacuum

14. október 2017, 20.00

A4 – priestor súčasnej kultúry


Cie. Philippe Saire

Od svojho vzniku v roku 1986 má Phillippe Saire Company na svojom konte vyše 30 choreografií, vyše 1 000 vystúpení v 200 mestách v Európe, Afrike, Ázii, na Blízkom Východe a v Amerike.

Choreografie VacarmeÉtude sur la LégèretéVie et Mœurs du Caméléon NocturneLa Haine de la MusiqueLes Affluents[ob]seenCould I just draw your attention to the brevity of life?, Cartographies a Black Out pomohli získať súboru medzinárodné uznanie.

Súbor tiež pravidelne účinkuje v galériach, záhradách, mestkých a iných vonkajších priestoroch. V rokoch 2002 až 2012 vznikal projekt Cartographies, ktorý kombinuje živé predstavenie s videoprodukciou a je dokladom Saireho neustálej túžby dostať tanec von z kamenných divadiel. 11 choreografií in situ, ktoré natočilo 9 producentov z francúzskej časti Švajčiarska ako Lionel Baier, Fernand Melgar, Bruno Deville, Pierre-Yves Borgeud a samotný Phillippe Saire, boli prezentované vyše 300 ráz na festivaloch po celom svete.

Táto záľuba v experimentovaní tiež viedla k vytvoreniu série Dispositifs s choreografiami, ktoré sú na hranici výtvarného umenia. V Black Out (2011 , v roku 2015 bolo odohrané 150. predstavenie !) kreslia pohyby tanečníkov tvary do čiernej hmoty na javisku, pričom publikum sa pozerá zhora. NEONS (2014) je choreografiou pre dvoch tanečníkov, ktorí tancujú v svete svetiel a tieňov. S choreografiou Vacuum Saire ďalej skúma vizuálne vnímanie pohybu s lyrickým a inšpiratívnym výsledkom, sprevádzajúcim  nás dejinami umenia od renesančných malieb až po fotografiu.

Domovskou scénou Cie Phillippe Saire je Théâtre Sévelin 36, Lausanne.

Vacuum

Koncept a choreografia: Philippe Saire

Choreografia v spolupráci s tanečníkmi: Philippe Chosson, Pep Garrigues

Tanečníci na turné: Gyula Cserepes, Lazare Huet

Realizácia scény: Léo Piccirelli

Zvukový dizajn: Stéphane Vecchione

Technický riaditeľ: Vincent Scalbert

Koordinátor konštrukcie: Antoine Friderici

Konštruckia: Cédric Berthoud

Manažér scény: Vincent Scalbert or Bastien Aubert (TBC)

Hudba: What Power Art Thou, drawn from Henry Purcell’s King Arthur, performed by Fink and the Concertgebouw Orchestra, Ninja Tune, 2013.

Koprodukcia:Théâtre National de Chaillot (Paris), La Bâtie-Festival de Genève

Podpora a partneri : Ville de Lausanne, Canton de Vaud, Pro Helvetia – Swiss Arts Council, Loterie Romande, Fondation de Famille Sandoz, Corodis, Le Romandie Rock Club, la Ménagerie de Verre dans le cadre du Studiolab.

Cie Philippe Saire is in permanent residency at Théâtre Sévelin 36, Lausanne.

Jednotlivé časti série Dispositifs sú založené na priestorových svetelných zariadeniach a sústredia sa na vizuálny aspekt, ale aj naratívnu a pohybovú stránku. V princípe kombinujú výtvarné umenie s tancom.

Scéna pre choreografiu Vacuum vznikala postupne a zaberá veľmi úzky priestor. Nad podlahou sa horizontálne vznášajú dve 1,2 m dlhé neónové trubice, jedna nad druhou. Obe trubice smerujú k publiku, pričom u neho spôsobujú čiastočnú sleptu a vytvárajú efekt čiernej diery. Vďaka tomuto zariadeniu sa zdá, že temnota pohlcuje a zas vypľúva tanečníkov. Je to trik, ktorý pôsobí ako mágia, ale tu je použitý úplne iným spôsobom.

Vacuum generuje nemožné obrazy a fantastické maľby, hru tiel objavujúcich sa a miznúcich medzi čiernými dierami a oslepujúcimi svetlami. Tento duet je treťou časťou série Dispositifs, prepájajúcich tanec a výtvarné umenie. Po Black Out (2011) a NEONS Never Ever, Oh! Noisy Shadows (2014) Vacuum odkrýva nový aspekt nášho zmyslového vnímania prostredníctvom optickej ilúzie vytvorenej dvoma neónovými trubicami V choreografii Black Out vytvárajú pohyby tanečníkov vzorce v čiernej hmote na javisku, pričom publikum sa pozerá zhora. V Neons tancuje pár vo svete svetla a tieňov.

Svojou treťou choreografiou Saire ďalej skúma vizuálne vnímanie pohybu. Výsledok je lyrický a inšpirujúci, sprevádza  nás dejinami umenia od renesančných malieb až po fotografiu.

Cartographies

Filmy

Cartographies je projekt, ktorý Phillippe Saire viedol od roku 2002 do roku 2012 ako sériu 11 « predstavení » na rôznych miestach v Lausanne. Jeho cieľom bolo hľadať nové spôsoby ako vložiť telo do prostredia a vytvoriť novú identitu pre mestské priestory. Tanec vychádza zo svojich bežných priestorov a stretáva sa s verejnosťou na každodenných miestach a v každodenných situáciach.

Pre zachovanie týchto prchavých intervencií do mestského prostredia, diela nafilmovali niekoľkí filmári: Lionel Baier, Fernand Melgar, Bruno Deville, Kamal Musale, Pierre-Yves Borgeaud, Massimo Furlan, Mario del Curto, Alain Margot a sám Philippe Saire. S písomnými príspevkami autorov Luc Gwiazdzinski, Grégoire Junod, Laurent Matthey, Ola Söderström a Filippo Zanghì.


Videá už boli prezentované na mnohých miestach na svete, na festivaloch a v kinách.

Celý projekt predstavuje 11 krátkych filmov. Premietnu sa filmy:

Cartographie  7, Cartographie 9, Cartographie 10 , Cartographie 11 .