júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

2023 JANA TEREKOVÁ/ bees-R (SLOVENSKO)

JANA TEREKOVÁ/ bees-R (SLOVENSKO)

12. október 2023 / 19.00 hod.

Štúdio 12

Jana Tereková

Jana Tereková je choreografka a tanečnica pôsobiaca medzi Slovenskom a Francúzskom. Je autorkou mnohých tanečných diel a site specific projektov, ktoré boli okrem divadiel uvedené na miestach ako galérie, kultúrne inštitúty a vo verejnom priestore a prezentované vo viacerých európskych krajinách. Jej choreografická tvorba je výrazne zameraná na pohyb a fyzikalitu, v svojich dielach skúma možnosti metamorfózy tela, posúva jeho hranice, vytvára univerzum prekračujúce každodennosť. Fascinuje ju všetko nezvyčajné a zvláštne, vo svojich dielach vytvára podoby tiel, ktoré stierajú hranice medzi ľudským a neľudským: zvieraťom, strojom, fantómom. Záujem francúzskej odbornej verejnosti vzbudila svojou účasťou na parížskej platforme Danse Dense. Súčasťou jej tanečného vzdelania je dlhodobá stáž v Centre national de la danse v Paríži. Jej kreatívny a performatívny talent bol ocenený cenou publika na festivale Sólo Duo v Budapešti v roku 2011. Ako tanečnica spolupracovala s choreografmi ako Jean Gaudin, Deplhine Demont, Petra Fornayová a i.. Pravidelne vedie workshopy súčasného tanca pre rôzne cieľové skupiny.

bees-R sa špecializuje na tvorbu tanečných a multižánrových diel s medzinárodným dosahom. Od svojho založenia v roku 2011 umožňuje spoluprácu medzi slovenskými a medzinárodnými umelcami a zastrešuje množstvo projektov, vrátane diel Jany Terekovej ako Skúmanie javov (tanec-hudba-poézia-video, 2012), Cyborg Creation (tanec-poézia, 2014), Zrkadlenie (tanec-poézia-živá hudba, 2017), 70 sukien mala (tanec a marionety, 2018 – 2019), Priviazaní na kôl okamihu (tanec, 2020 a tanečná inštalácia, 2021), Bariolé(tanec, 2022) a Abnormal Repetitive Behaviour (tanec, 2022).

 

ABNORMAL REPETITIVE BEHAVIOUR

Choreografia: Jana Tereková

Hudba: Joseph Champagnon

Kostýmy: Gabriela Čechová

Svetelný dizajn: Jozef Miklos

Tanec: Edita Antalová, Daniel Raček, Jana Tereková

 

Keď sú zvieratá vytrhnuté z ich prirodzeného prostredia, zavreté v nevhodných priestoroch, v ZOO, cirkuse, či laboratóriu, majú tendenciu vyvinúť abnormálne opakujúce sa správanie. Zbieranie ničoho, vznášajúce sa končatiny, búchanie hlavou, vlnenie hlavou, chodenie hore-dole, či tancovanie sú názvy, ktoré vedci dali stereotypným pohybom zvierat v zajatí. Jana Tereková vo svojom novom diele vytvára podivné, posadnuté a odcudzené telá. Telá, ktoré sú schopné sa v okamihu zmeniť na pokojné, naťahujú čas, nerobia nič alebo príliš málo, vykonávajú rituály bez zjavného zmyslu, neefektívne a nepotrebné. Vťahujú diváka do zvláštneho univerza, kde sa zastavil čas, a ktorý fascinuje a hypnotizuje. Bytosti na scéne sú vzdialené, ale zároveň dôverne známe. Sú zvieratami, imaginárnymi bytosťami, objektami, ľuďmi. Dielo môže byť prijaté ako ironický akt voči všeobecnej nečinnosti, ignorancii a arogancii. A ako oslava pomaly plynúceho času a nudy, tvoriac protiváhu spoločnosti posadnutej užitočnosťou a efektivitou, ktorá zredukovala prírodu a zvieratá na objekty konzumu.