december 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

2018_JO STRØMGREN Kompani

JO STRØMGREN Kompani

(Nórsko)

THE VIRUS

13. október 2018, 20.00

Mestské divadlo POH

JO STRØMGREN KOMPANI (JSK)

Vznikla v roku 1998 v Oslu a postupne sa stala jednou z najúspešnejších nezávislých súborov v Škandinávii.

Súbor vystupoval vo viac ako 50 krajinách sveta a každoročne absolvuje okolo 150 vystúpení vo veľkých kamenných divadlách i na malých alternatívnych scénach po celom svete. Domovskou scénou JSC v Osle je Nórska opera, kde je Jo Strømgren rezidenčným choreografom.

Náš štýl je charakterizovaný ako svojrázny mix tanca a divadla s veľmi typickým a často až fyzickým humorom kombinovaným s temnejšími, politickými podtónmi. Ďalším typickým znakom našej tvorby je bohaté využívanie nezmyselného jazyka a v posledných rokoch aj hravé využívanie voiceoveru. JSC má stály repertoár 10 – 12 rôznych predstavení rozličných žánrov. Pre nás typickým sú variácie tanečného divadla, ale máme aj čisto divadelné a bábkové predstavenia a predstavenia pre mladého diváka.

THE VIRUS

Réžia, skript, choreografia: Jo Strømgren
Hudba: Mísia, Pergolesi, Sepultura, trad. doudouk music
Scéna: Jo Strømgren
Svetelnýdizajn: Eirik Brenne Torsethaugen

Kostýmy: Bregje van Balen
Zvukový dizajn: Lars Årdal, Ola Erik Blæsterdalen
Účinkujúci: Vânia Doutel Vaz / Charlott Utzig, Mikkel Are Olsenlund, Ivar Örn Sverrisson, Dag Rune Sjøli / Erik Rulin.
Koprodukcia: The Norwegian Opera & Ballet, Bærum Kulturhus – Regionalt Kompetansesenter for Dans.
S podporou: Arts Council Norway
Jazyk: Nonsensical Icelandic
Premiéra: Praha, Česká republika/Czech Republic., 17.10. 2016

© Knut Bry / Tinagent

 

VÍRUS sa odohráva v blízkej budúcnosti, kde sa udialo niečo strašné. Zdroj katastrofy sa nájde v malom opustenom bunkri – prístroj, ktorý infikuje svet hrozným vírusom. Malý tím nájde riešenie problému a dúfa, že dá svetu nový začiatok. Na vykonanie nebezpečnej misie je najatý android. No vysvitne, že aj stroje môžu mať vlastnú vôľu, svedomie a dokonca aj veľmi šarmantnú osobnosť.

Vírus je rozmarná etuda o budúcich víziách populárnej kultúry. Tam, kde sa klasická dráma snaží o dôslednosť dramaturgie a tém, science fiction dominujú nepravdepodobné príbehy, chyby v logike a prehnaný pátos. Tento rámec je však vhodný pre zobrazovanie ľudských zlyhaní a obáv. Účinkujúci navyše komunikujú nezmyselným jazykom, no tým z nás, ktorí vyrástli s Chewbaccom, by to malo byť blízke, minimálne v asociatívnej rovine.

 

Súbor JO STRØMGREN KOMPANI ustavične pretvára sám seba vďaka extrémnej šírke žánrov od bábkového divadla po veľkorysé tanečné predstavenia, od Ibsena po novú drámu, od filmových produkcií po provokatívnu dokumentaristiku, od nerdovských slide shows po populistickú zábavu. Vírus signalizuje návrat k vzorcu, ktorý v súbore hibernoval skoro celé desaťročie: melodráme využívajúcej nezmyselný jazyk. Zmes napínavého príbehu, extrovertných get, nezmyselného jazyka a veľkých tanečných pasáží mnohí pokladajú zatypický znak súboru a jeho chrbtovú kosť, využívanú ako stabilnú referenciu počas hosťovaní v takmer 60 krajinách sveta.

www.jskompani.no