júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

2023 KATARÍNA BRESTOVANSKÁ, JÁN KRUŽLIAK ml. (SLOVENSKO)

KATARÍNA BRESTOVANSKÁ, JÁN KRUŽLIAK ml. (SLOVENSKO)

19. október 2023 / 19.00 hod.

Klarisky

21. október 2023 / 16.00 hod.

Klarisky

Katarína Brestovanská

Katarína Brestovanská je slovenská choreografka a tanečnica pôsobiaca na Slovensku a v Nemecku. Vyrastala s hudbou, v hudobnej rodine, čo formovalo aj jej uvažovanie o tanci. V tvorbe vychádza z korelácii medzi vyjadrovacími prostriedkami tanca, prelínajúcimi sa s hudobnou kompozíciou, zvukovými a experimentálnymi technológiami. V roku 2021 založila tanečný projekt EN VORENTOE ako výsledok dovtedajšej tvorby na poli tanca a performancie. EN VORENTOE má punc značky nesúcej spoluprácu, originalitu, prepracovanosť, mnoho vrstevnatosť, niekedy minimalizmus, inokedy kvantitu.

Ján Kružliak ml.

Ján Kružliak ml. absolvoval štúdium hry na husliach na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a na Kráľovskej hudobnej akadémii v Dánsku. Okrem hlavného odboru študoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave odbor zvuková a hudobná réžia. Venoval sa najmä historicky interpretovanej „starej hudbe“ v slovenských súboroch Solamente naturali a Musica Aeterna. Je spoludržiteľom ceny Grand prix „Nová dráma“ 2010 za hudbu k divadelnej inscenácii Projekt Svadba a spoludržiteľom ocenenia DOSKY 2008 za najlepšiu scénickú hudbu k projektu Canto Hondo, pre alternatívne tanečné divadlo ElleDanse. Vďaka svojej flexibilite a všestrannosti sa stal vyhľadávaným komorným aj sólovým hudobníkom. V súčasnosti vedie sláčikové zoskupenie Spectrum Quartett.

CODES OF BACH

 

Koncept, choreografia: Katarína Brestovanská

Tanec: Edita Antalová, Anna Fauro, Shaked Tadmore, Lukáš Záhorák, Jozef Vaľo / Zuzana Náprstková

Hudba: J. S. Bach, Koncert D mol BWV 1052, Ján Kružliak ml.

Hrajú: Spectrum Quartett: Ján Kružliak ml. — 1. husle, primárius, Miroslav Vilhan — 2. husle, Branislav Bielik — violončelo,  Peter Dvorský — viola, Adam Štefunko — čembalo

Kostýmy: Silvia Fröhlich Zrebná

Technická realizácia: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko — BKIS, Slavomír Šmálik

Produkcia: En Vorentoe o. z. — Katja Thalerová, Soňja Tatič, SE.S.TA Centrum choreografického rozvoja — Katy Uhrová, Platforma pre súčasný tanec.

Koprodukcia: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko BKIS, SE.S.TA Centrum choreografického rozvoja

Predstavenie podporili: Fond na podporu umenia, Nadácia Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj, Izraelská ambasáda

Partnermi podujatia: TELOCVIČŇA – Rezidenčné centrum pre tanec, Platforma pre súčasný tanec, ZUŠ J. Kresánka Bratislava

V diele CODES OF BACH ide o spojenie barokovej hudby a súčasného tanca. Predlohu tvorí koncert D-mol — BWV 1052 pre čembalo a sláčikový orchester, od barokového skladateľa J. S. Bacha. Tvorcovia v diele pracujú s kódovanými princípmi partitúry a ich prenosom do súčasného hudobného a pohybového spracovania. Nachádzaním princípov v  „kódovaní partitúry skúmajú vzťahy medzi hudbou a tancom, medzi jednotlivými vrstvami hudby a vrstvami pohybového materiálu, a vzťahy medzi barokom a súčasnosťou.