február 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Milan Tomášik (Slovensko/Slovinsko)

15. 10 . A4/20.00  MILAN TOMÁŠIK (Slovensko/Slovinsko) Solo 2016


 

Solo 2016

Choreografia, tanec a výber hudby: Milan Tomášik

Asistentka choreografa: Špela Vodeb

Dramaturgia: Andreja Kopač

Svetelný dizajn a technický riaditeľ: Luka Curk

Kostýmy a scéna: JasnaVastl

Video: Hana Bi

Produkcia: KUD Cortesia

Koprodukcia: Cankarjev dom Ljubljana, Plesni Teater Ljubljana, Tabačka (Košice), Tersicorea/Suoni e Pause (Cagliari, Taliansko), Mediteranski plesni centar Svetvinčenat (Chorvátsko), Studio Alta (Praha, Česká republika)

Projekt finančne podporili: Mestna občina Ljubljana, Mestna občina Celje, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ľubľane

Sólo 2016 je osobnou a zároveň univerzálnou výpoveďou tanečníka, ktorý prostredníctvom rozličných emocionálnych stavov hovorí o svete na druhej strane čiernej kocky; o intimite, smútku, dôvere, nádeji, kráse a terore. Pohyb tanečníka je niťou, ktorá spája a prepája minulé a budúce s momentom súčasnosti, v ktorom sa všetko mení, zatiaľ čo telo neustále prechádza priestorom a časom vnútri (within) a mimo (off-beat) siločiar, ktoré násilne vnikajú do nášho intímneho priestoru. Prepletanie (štýlov a období) v hudbe pôsobí ako rozširovanie tela do priestoru a diktuje zmenu svalového napätia, ktoré vytvára rytmy – ako stopy pohybu v čase. Hranica medzi svetlom osvetľujúcim a absorbujúcim je v tenkej línii medzi prítomnosťou a blednutím, medzi strácaním sa a plynutím [života] mimo a vnútri uzatvoreného priestoru [tvorby]. Sólo 2016 je odrazom momentu, neuchopiteľného a zároveň nadčasového, ktorý príde a už ho niet; na jeho uchopenie človek nemá síl.

Sólo 2016 slovenskéhotanečníka, choreografa a tanečného pedagóga Milana Tomášika po sólach Within (2006) a Off beat (2011) uzatvára trilógiu sólových predstavení, ktoré autor vytvoril v poslednom desaťročí.

www.milantomasik.com

Milan Tomášik

(Slovinsko,Slovensko)

Milan Tomášik pochádza zo Slovenska, no od roku 2004 pôsobí v Slovinsku.

Doposiaľ vytvoril autorské predstavenia: Baga-Basta (2008), 3NITI (2008), Razmeščeno Telo/Rozmiestnené telo (2010), v rámci tanečnej skupiny Milan Tomášik& Co. Lovecká Sezóna (2014) a SilverBlue (2015). V roku 2012 vytvoril choreografiu na objednávku Veselosti minulosti pre tanečný súbor Divadlo Štúdio tanca. Tanec študoval na konzervatóriu v Banskej Bystrici a na Akadémii v Bratislave, v roku 2004 ukončil štúdium na bruselskej akadémii P.A.R.T.S. a ten istý rok mu bola udelená cena mesta Prievidza za propagáciu moderného tanca. Okrem iného spolupracoval s tanečnou skupinou En-Knap, s Majou Delakovou, Malou Klineovou, Snježanou Premušovou, Barbarou Novakovičovou Kolencovou a Evou Weissmannovou. Je členom medzinárodne známeho tanečného kolektívu Les SlovaKs, s ktorým od jeho založenia (2007) vytvoril tri celovečerné tanečné predstavenia: Opening Night, Journey Home a Fragments. Ako pedagóg pravidelne vyučuje na SEAD (Salzburg), Scene kunstskole (Kodaň), ADU (Záhreb) a vedie dielne v Prahe, Bratislave, Ľubľane, Deltebre, Syrose, Mníchove.