február 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

2022_mimoOs&col. (SK)

mimoOs&col. (SK)

20. 10. 2022 / 20:00 hod.                  

Nová Cvernovka


mimoOS

mimoOs je občianske združenie, ktoré zastrešuje umelecké a vzdelávacie aktivity absolventov Katedry tanečnej tvorby VŠMU v Bratislave. Barbora Janáková, Eva Priečková, Silvia Sviteková a Andrej Štepita sú nezávislí profesionálni tvorcovia, performeri a pedagógovia v oblasti súčasného tanca, tanečného divadla a performancie. V rámci svojej umeleckej činnosti kontinuálne spolupracujú s renomovanými tvorcami (L. Bobalik, S. Tonková, K. Matúšová, J. Viňarský, A. Lachký, J. Korec, M. Poláková, P. Šavel, A. Petrovič, P. Fornayová, L. Holinová, L. M. M. Balážová, Z. Méndez Marín, M. Lacová, J. Hajdyla, M. Hriešik, S. Pregrad, Z. Žabková, M. Štefančíková, D. Raček, S. Vlčeková, J. Vlk a mnohými ďalšími). Zúčastňujú sa medzinárodných stáží a aktívne pôsobia ako performeri (napr. v projektoch Pocitové rozUmenie, d-BODY-m, Dual, Assemblage, ShSssh…It ́ll be ok!, Niveau Stable, Watch now, Indigo, Sapiens Territory, Endless shift, Zánik západu, Zelená je tráva a i.). Zúčastňujú sa domácich i zahraničných festivalov (napr. Bratislava v pohybe, Pohoda festival, Kiosk, Hybaj Ho!, Nová dráma, Tanzimpulze, Nu Dance Fest, Novotvar). Doteraz vytvorili autorské projekty Dotyk, Do Dna, Naive to the bone, Moving Mountains, Another song in silence, Millennial Magic Mirror, Prešívané niťou, Pamäť betónu, Diaries of Touch, NO ON, Timeout Burn out. V roku 2018 založili vzdelávací program Telohra a organizujú sériu workshopov Telo-Hlas-Komunita.

TETSU

(The Energy That Shapes Us)

Koncept a choreografia: Peter Šavel

Pohybový materiál a tanec: Barbora Janáková, Eva Priečková, Silvia Sviteková, Andrej Štepita, Jaro Viňarský, alternácia: Miroslava Stašková, Peter Šavel.

Hudba: Marián Zavarský

Svetelný dizajn a technika: Juraj Čech

Kostýmy a scénický vizuál: Laura Štorcelová

Projektový manažment a produkcia: Barbora Janáková

Produkcia: Andrea Tušimová

PR: Juraj Bilény, Katarína Šipöcz Svobodová

Stáž: Irene Márquez

Výroba kostýmov: B.C.M. Fashion style

Video záznam: Noro Knap

Grafický dizajn: Ivana Kleinová

Logo: Timur Aloev

Fotografia: Nina Pacherová

 

Produkcia: mimoOs

Koprodukcia: Studio Alta, Nová Cvernovka

Partneri: Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Erazmus+, Telocvičňa – Rezidenčné centrum pre Tanec a performatívne umenie (koordinuje: Platforma pre súčasný tanec), NuDanceFest, TELOHRA, BRaK, Nadácia VÚB, Nadácia mesta Bratislavy

Rezidencie: International Visegrad Fund Studio Alta, A-I-R 2022 REZI.DANCE v lese Komařice.

Tvorbu inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

TETSU je tanečný kvintet, ktorý vznikal v úzkom prepojení s hudobnou kompozíciou.

Základom štruktúry hudobnej kompozície i celého diela je inšpirácia čínskym systémom wuxing (v Japonsku známy ako gogyō). Tento systém holisticky pomenúva päť fáz, procesov, elementov, pohybov objavujúcich sa vo vesmíre, v prírode či v živote človeka. Podobné fenomény je možné nájsť aj v európskom prostredí, v pohanských alebo keltských zvykoch, ktorými sa tvorivý tím tiež inšpiroval.

Na TETSU je možné nahliadať ako na oheň, okolo ktorého sedíme, tancujeme, žijeme. Vnímame ako silnie i slabne, niekedy od jeho žiary potrebujeme odvrátiť zrak, inokedy ho zas chceme fúknutím rozdúchať. Môžeme sa zadívať do jeho mihotavých plameňov, spojiť sa cez ne s archetypmi ľudstva či s osobnými spomienkami. Možno si po chvíli všimneme, ako sa pri pohľade na oheň jemne hýbeme v spoločnom rytme… V rytme pripomínajúcom tlkot srdca. Čo všetko môže vibrovať a prechádzať zúčastnenými telami prostredníctvom takéhoto skupinového zážitku? Zážitku, ktorý je podmienený energiou tanečníčok a tanečníkov v súhre s nezastavujúcim sa prúdom hudby a pohybu?

TETSU je oslavou pohybu a životnej energie. Je energiou, ktorá nás tvaruje.

TETSU je železom, ktoré kuje päť tancujúcich tiel v atmosfére meniacich sa dynamických, tonických a rytmických fáz hudby.

https://www.mimoos.sk/