apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

2019_Sprievodný program Lucia Holinová a Reserva, o.z.

Lucia Holinová a Reserva, o.z.

(Slovensko)

22. október 2019

Divadlo LAB

Lucia Holinová

Absolventka HTF VŠMU v odbore Tanečné umenie – pedagogika moderného tanca.

Ako choreografka, režisérka, dramaturgička vytvorila v spolupráci s inými umelcami predstavenia, ktoré boli prezentované na Slovensku, v Čechách, v Maďarsku, Nemecku, Rakúsku, New Yorku, na Cypre. Choreografickej tvorbe sa začala venovať už počas štúdia na VŠMU. Vytvorila celovečerné choreografie ako Škára(1999), FUGA(2012), WATCH(2015) aj v obnovenej premiére WATCH NOW(2016), PI STORY(2015), DUNAJ(2016) – work in proges, Niveau stable(2019).Dramaturgicky spolupracovala s choreografkou Šárkou Ondrišovou na dielach 4 MEN– Balet SND ( 2011), Voda na vode– Divadlo elledanse ( 2011) a FROST– Balet Bratislava ( 2012).V roku 2014 založila spolu s Annou Sedlačkovou, Danielom Račekom a Monikou Čertezni skupinu Neskorý zber, v ktorej sú združení tanečníci v zrelom veku, v tejto spolupráci v kolektívnej choreografii vytvorili predstavenie Zámerné čakanie(2014). V rokoch 2010 – 2013 bola výkonnou riaditeľkou Divadla a tanečnej školy elledanse. Od roku 2014 je šéfredaktorka časopisu TANEC.

V pedagogickej práci sa venuje technike súčasného tanca, improvizácii, kontaktnej improvizácii, Alexandrovej technike a integrovanému tancu.

RESERVA

Združenie RESERVA vzniklo v roku 2014, zakladateľmi sú skúsení umelci Mgr. art. Lucia Holinová a Mgr. Vladimír Holina, ktorí pôsobia na umeleckej scéne viac ako 20 rokov. Cieľom aktivít RESERVA o.z. je vytváranie podmienok pre činnosť umelcov a pre realizáciu umeleckých projektov, podporovanie rozvoja umenia a výskumu, vzdelávanie profesionálnych umelcov aj širokej verejnosti a prezentovanie slovenského súčasného umenia na Slovensku aj v zahraničí. Zameriavame sa na tvorbu súčasných tanečných a multi-žánrových predstavení a akcií s cieľom podpory tvorby s presahmi k ostatným druhom umenia, ich prezentáciu ako aj organizáciu aktivít, ktoré túto formu umenia približujú širšej verejnosti. Máme za sebou štyri ročníky open air FESTIVALU PEKNÁ CESTA v Bratislave, obľúbenej komunitnej akcie, súčasťou ktorého sú koncerty, výtvarné dielne, performance a vzdelávacie aktivity. Takisto sme koprodukovali tanečné predstavenia v r. 2015 WATCHs Divadlom elledanse , PI STORYs Divadlom Len tak tak. V r. 2016 sme samostatne produkčne zastrešili vznik tanečno-hudobného predstavenia WATCH NOW, ktoré bolo úspešne reprízované na Slovensku aj v zahraničí, v roku 2018 pohybovo-divadelné predstavenie SÓLO PRE 3 VYSÁVAČE a v roku 2019 ďalšie tanečné predstavenie NIVEAU STABLE.

NIVEAU STABLE

Réžia a choreografia:Lucia Holinová

Tanec a pohybový materiál: Lukáš Bobalik, Barbora Janáková, Renata Ptačin, Daniel Raček

Hudba a scéna: Vlado Holina

Námet a dramaturgia: Zuzana Očenášová Vasičáková

Svetelný dizajn: Robert Polák
Kostýmy: Veronika Keresztesová

Produkcia: RESERVA,o.z.

Dunaj nám pripomína, že existuje široké neznesiteľné nebo. Ak sa aj odvážiš plávať, nikdy nevyplávaš na rovnakom mieste. Keď sa dostaneš do víru, zrazu nevieš kde je hore a kde dole, zachrániš sa len vtedy ak sa vzdáš. Nechaj sa vtiahnuť, to ti dá smer, nahmataj dno, odraz sa z celej sily a možno to stihneš s nádychom.
My ľudia od Dunaja vieme, čo je to mať rande s nesmiernosťou. Tu na strednom toku je už rieka pomerne stará. Všeličo so sebou prináša – brvná, kusy plechu, lode. Niečo nesie až k moru. Čo-to sa zachytí o brehy. Ostatné veci klesajú na dno. Tak ako naše telesné spomienky.  Nad hladinu ich po čase vynesie náhodná okolnosť. Býva to prekvapivé, niekedy odporné, niekedy odbremeňujúce. Podľa toho či sme pripravení. Hladina sa na moment otvorí. Na chvíľu ustrnieme. O chvíľu je už zase pokoj – pod ním driemu veci z dna, postrkované prúdmi. Rieka sa tvári akoby s tým nič nemala.